ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA Instagram hesabı açtı

ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) resmi hesabı açıldı ve mesaj dolu bir fotoğraf paylaşıldı.

28.04.2019 08:58:11

Başkan Gina Haspel'in istihbarat teşkilatının bundan sonra fotoğraf paylaşım platformunda da yer alacağını açıklamasından bir hafta sonra ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Instagram hesabını açtı.

CIA'in Twitter'da 2.6 milyon, Facebook'ta ise yaklaşık 900 bin takipçisi bulunuyor.

Instagram hesabıysa açıldıktna birkaç saat sonra 10 bini geçti.

Hesabın açıklama kısmındaysa, "Biz milletin ilk savunma hattıyız. Başkalarının başaramayacağı şeyleri başarıyor, diğerlerinin gidemeyeceği yerlere gidiyoruz" ifadeleri yer alıyor.

2019-04-28_08h39_42

MESAJLARLA DOLU İLK FOTOĞRAF

CIA'in Instagram'daki ilk gönderisi ise teşkilatın başkanı Gina Haspel'in masasının bir fotoğrafı oldu. O fotoğraftaki mesajlar şu şekilde:

1- Masa üzerinde büyük nazar boncuğu, Tehlikelere atıfta bulunuyor.

2- Boncuğun altındaysa Rusya, Çin ve İran haritaları yer alıyor. Sağ üst köşede asılı olan harita da Çin'e ait.

3- Masanın üzerindeki fotoğraf eski CIA ajanı Tony Mendez'e ait. Bu yılın başında 78 yaşında ölen Mendez, 1979-81 yılları arasında film prodüktörü kılığına girerek İran'dan 6 Amerikan diplomatı kurtarmasıyla biliniyor.

4- Masanın sağ tarafındaki not defterindeyse Arapça "Paylaşabileceğimiz ne varsa paylaşır, korumamız gerekeni koruruz" yazıyor.

5- Masa üzerindeki saat sabah 8.46'yı gösteriyor. Yani 11 Eylül 2001 saldırıları sırasında Dünya Ticaret Merkezi'ne ilk uçağın çarptığı 8:46 saati.

6- Masada duran "Top Secret Pulp" çantası duruyor. Bu tehdit durumlarında gizli belgeleri yok etmek için kullanılacak çanta.

7- Masada yer alan bitki, CIA'in yabancı istihbarat 'köklerini' anlatan alaylı bir benzetme. 

8- Yunan tanrıçası Athena'yı ve bilgeliği temsil eden altın kaplama bir baykuş heykeli de dikkat çekiyor. BBC Türkçe'nin aktardığına göre CIA'in operasyon direktörü (COO) Andy Makridis tarafından fotoğrafa konması tavsiye edilmiş.

9- Kol düğmeleri, CIA ajanlarının birbirini tanımak için kullandığı söyleniyor.

10- Sandalyede muhtemelen kimliğini saklamak isteyen CIA ajanları tarafından kullanılan gri bir peruk yer alıyor.

11- Yine sandalyedeki trençkotun üzerinde CIA Direktörü Gina Haspel'in fotoğrafının olduğu bir kimlik kartı yer alıyor. Bu da masanın Haspel'e ait olduğu mesajını veriyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)