ABD’li yetkiliden ilginç itiraf: Telefonun yanında oturuyoruz, ama İran aramıyor

Başkan Trump’ın üst düzey bir yetkilisi, ABD ve İran arasında yaşanan gerginlikle ilgili Reuters’e yaptığı açıklamada, “Telefonun yanındayız, henüz İran’dan, Trump’ın doğrudan görüşme isteğini kabul etmeye istekli olduğuna dair hiçbir mesaj duymadık” dedi.

2019-05-18 14:01:03

BUYUK_2

ABD ile İran arasındaki gerginlik sürerken, Washington'dan ilginç bir itiraf geldi. Başkan Trump'ın üst düzey bir yetkilisi, ABD ve İran arasında yaşanan gerginlikle ilgili Reuters'e yaptığı açıklamada, “Telefonun yanındayız, henüz İran'dan, Trump'ın doğrudan görüşme isteğini kabul etmeye istekli olduğuna dair hiçbir mesaj duymadık” dedi.

İRAN ARAMAYINCA
ABD HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Tahran yönetiminin aramamasından hayal kırıklığını uğrayan ABD'li yetkili, isminin açıklanmasını istemeyerek, “Washington'un, İran'la görüşmelere başlamaları gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Donald Trump, geçen Perşembe günü İran'a nükleer programını sonlandırması yönünde görüşme çağrısı yapmış ve askeri müdahalenin göz önünde bulundurulabileceğini söylemişti.

Trump, “Beni arasınlar, oturup konuşalım ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını istemiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

TRUMP, İRAN'IN ARAMASI İÇİN ARACI KILDIĞI
İSVİÇRE'YE TELEFON NUMARASI BIRAKMIŞTI

Trump'ın "beni arayın" çağrısının ardından Beyaz Saray, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere aracılık eden İsviçreli yetkililere telefon numarası iletmişti. Konuyla ilgili diplomatik kaynaklardan yapılan açıklamada ise, İranlılar talep etmediği takdirde İsviçre'nin numarayı İran'a iletmeyeceği öne sürülmüştü.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi ise, ABD Başkanı Trump'ın telefon numarasının İran'la paylaşılmasının iki ülke arasındaki sorunları çözemeyeceğini belirterek, “Çözüm aracılık veya telefon görüşmesinde yatmıyor. ABD'de de bizim telefon numaramız var. Washington'ın hatalı politikalarını yeniden değerlendirmesi gerekiyor. Beyaz Saray'ın ne İran'a ne bölgeye ne de dünyaya uyumlu ve rasyonel bir politikası yok“ demişti.

‘İRAN'DAN GELECEK HABER İÇİN
TELEFONUN YANINDA OTURUYORUZ'

Geçtiğimiz Perşembe günü Trump, İran rejimini ABD ile nükleer programını sonlandırmayı hedefleyen müzakerelere katılmaya ve aynı zamanda ABD'nin İran'a karşı askeri güç kullanabileceğine işaret etti.

İranlıların meşgul olmaya hazır olduklarına dair herhangi bir belirti olup olmadığını sorduğunda, bir ABD'li yetkili cuma günü yaptığı açıklamada, “Henüz değil. Telefonun yanında oturuyoruz” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KRİZ
NASIL TIRMANMIŞTI?

İki ülke arasındaki gerginlik, ABD'nin bölgede, İran'ın tehditlerinin net göstergesinin artmasına sebep göstererek bir uçak gemisi ve B-52 bombardıman uçaklarını göndermesinden sonra başlamıştı.

İran Devrim Muhafızları Başkan yardımcısı, yaşanan son gelişmelerden sonra, Tahran'ın Washington yönetimiyle görüşmelerde bulunmayacağını vurgulayarak, ABD'nin İran İslam Cumhuriyeti'ne asla saldırmaya cesaret edemeyeceğini söylemişti.

YORUMLAR (0)