SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

ABD'li komutandan Başika yorumu

ABD'nin Irak'taki Saldırı Görev Gücü Komutanı Albay Bret Sylvia, Başika konusunda yorumda bulundu...

ABD'li komutandan Başika yorumu
12.01.2017 01:12:06

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD'nin Irak'taki Saldırı Görev Gücü Komutanı Albay Bret Sylvia, Türkiye'nin eğittiği Sünni güçlerin Irak ordusu ayrıldıktan sonra Musul kentini koruyabileceklerini ispat ettiklerini söyledi.

IŞİD ile mücadelede karadan Irak ordusuna topçu desteği veren Saldırı Görev Gücü'nün Komutanı Albay Sylvia, Skype üzerinden Irak'taki operasyonlar hakkında soruları yanıtladı.

Yaklaşık 3 bin kişiden oluşan birliğinin; Felluce, Ramadi, Şarkat, Kiyara ve halihazırda Musul'da Irak ordusuna destek verdiğini belirten Sylvia, Musul'un kuzeydoğusunda yer alan Başika kampında Türkiye tarafından IŞİD ile mücadele etmek üzere eğitilen Sünni güçlerle Irak ordusu üzerinden irtibatı olduğunu söyledi.

Musul'u kuzeyden kuşatan Irak'ın 16. tümeni üzerinden Sünni güçlerle irtibat kurduğunu ifade eden ABD'li komutan, Başika kampında eğitilen kuvvetlerin 16. tümene entegre olarak Musul'a gireceğini ve tümen ayrıldıktan sonra da Musul'u koruyacak olan gücün bir parçası olarak kentte kalacağını belirtti.

'BÖLGEYİ ELLERİNDE TUTABİLECEKLERİNİ İSPAT ETTİLER'

AA muhabirinin, Türkiye'nin eğittiği Sünni güçlerin kabiliyetleriyle ilgili ne düşündüğünü sorması üzerine Albay Sylvia, şunları söyledi:

"Onlar, Irak ordusu çekildikten sonra o bölgeyi ellerinde tutabileceklerini ispat ettiler. Tabii ben bu bilgileri ikinci elden Irak'ın 16. tümen komutanından alıyorum. Biliyorsunuz tamamen onlarla entegreler." Albay Sylva ayrıca 16. tümenin, bu güçlerden bir kısmını örgütün sızma tehlikesine karşı IŞİD'den temizlediği bölgelere yerleştirdiğini aktardı.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ