DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD Kongresi'nin 'özgürlük' sınavı

ABD Kongresi, özgürlük yanlıları ile ulusal güvenliği ön planda tutanlar arasında önemli bir çekişmeye hazırlanıyor.

29.05.2015 12:09:02

AA'nın haberine göre, Kongre'nin Senato kanadı, 11 Eylül saldırılarından sonra yürürlüğe koyulan ve istihbarat birimlerine geniş yetkiler tanıyan Vatanseverlik Yasası'nın (Patriot Act) 1 Haziran'da süresi dolacak bazı maddelerinin uzatılması için 31 Mayıs pazar günü özel oturum düzenleyecek.

Yasanın süresi dolacak üç bölümü arasında, terör şüphelilerinin her türlü iletişiminin izlenmesi yetkisi ile herhangi bir terör örgütüyle resmi bağlantısı olmasa da bundan şüphe duyulanlar hakkında istihbarat toplanması yetkisini içeren maddeler bulunuyor. Ancak kamuoyunda en çok tartışılan bölüm, istihbarat birimlerinin Amerikalıların telefon kayıtlarını toplu halde depolamasına izin veren 215'inci madde.

Temsilciler Meclisi, Obama yönetiminin de desteklediği "Özgürlük Yasası" (Freedom Act) adı verilen versiyonunu geçen hafta kabul etmişti. 

Yasa Senato'yu böldü

Konu senatörler arasında tam anlamıyla bölünme yaratmış durumda.

Senato'da özellikle liberal çizgisiyle geleneksel Cumhuriyetçilerden ayrılan, Cumhuriyetçi Parti başkan aday adayı Senatör Rand Paul'un başını çektiği grup, yasanın her iki haline de Amerikalıların özgürlüklerini ciddi anlamda ihlal ettiği gerekçesiyle şiddetle karşı çıkıyor. Hatta Paul, geçen hafta yasanın gündeme gelmesini geciktirmek amacıyla 11 saat boyunca kürsüyü işgal etmişti.

Pazar günü ne olacak?

Vatanseverlik Yasası'nın şu anki şekliyle Temsilciler Meclisi'nde görüşülmediği ve Senato'da da reddedildiği için pazar günü genel kurula mevcut haliyle gelmesi beklenmiyor. Yani yasanın süresinin uzatılabilmesi için Temsilciler Meclisi'nin kabul ettiği, reformdan geçirilmiş "Özgürlük Yasası" versiyonunun Senato'da görüşülerek oylanabilmesi ve oylamada da kabul için yeterli desteği, yani 100 senatörden 60'ının “evet” oyunu alması gerekiyor. 

Rand Paul, pazar günü aynı geçen hafta yaptığı gibi saatlerce ya da en azından yasanın süresinin dolacağı gece yarısına kadar kürsüyü işgal etmek suretiyle yasanın süresinin vakit dolmadan uzatılmasını engelleyebilir.

“Senato'nun geçirebilmesi şansı çok düşük”

Center for American Progress adlı düşünce kuruluşunun ulusal güvenlik alanındaki kıdemli uzmanlarından Ken Gude, bu konuda karamsar bir tablo çizerek, "Senato'nun herhangi bir şeyi geçirebilmesi şansı çok düşük. Senatör Paul, bu yasaya muhalefetinde çok ısrarlı. Sadece mevcut yasaya da değil, Özgürlük Yasası'na da. Başkan aday adayı olduğu da göz önüne alındığında bu tavrından geri adım atacağına pek ihtimal vermiyorum" dedi.

“Tasarı geçmese de dünyanın sonu değil”

Gude'a göre, tasarı 31 Mayıs gece yarısına kadar geçirilemese bile bu “dünyanın sonu” değil. Böyle bir senaryoya yönelik kaygıların abartıldığını savunan Gude, “Bir ulusal güvenlik krizi ya da benzeri bir durumla karşı karşıya olduğumuzu düşünmüyorum” diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

HASAN

uzaklara gitmeye hiç gerek yok cumhurbaşkanlığından ayrılacağı günlerde eşi Hayrunnisa gül ün Ak partiyi can siperane savunan tüm gazetecileri kovmadımı? parelel ve yağdancılarına kucak açmadımı? bu millet safları oynayıp hokkabazlıkla milletin üç beş kuruşunu zekat fitret himmet diye cukka eden namertlere meydanı boş bırakmaz artık, bunun ismi Ahmet olur Mehmet olur, kimse safça konuşmuyor memlekette basıncımı kalmamıştı Ahmet sever gibi birini ısrarla yanında tuttu? fehmi koru yetmezmiydi? neyse aziz müberak gün...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş