DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

BURSA

20:16

04:02
20:16
SAHUR
İFTAR

ANKARA

20:00

03:48
20:00
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:43

03:32
19:43
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
19:27
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:16
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:19:00

İftar vakti

ANKARA

20:00

03:48
SAHUR
20:00
İFTAR

ERZURUM

19:27

03:14
SAHUR
19:27
İFTAR

ABD, Irak'ta eğitecek 'eleman' bulamıyor

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD Savunma Bakanı Carter, “Irak’taki eğitim çalışmalarımız, eğitilecek elemanların azlığı nedeniyle yavaşlamış durumda. Yeterince asker toplanmadı' dedi.

18.06.2015 02:24:49

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nde, ABD'nin Ortadoğu'daki stratejisi üzerine düzenlenen oturumda konuştu.

IŞİD'i yavaşlatma ve nihayetinde yenilgiye uğratmanın zaman alacağına işaret eden Carter, bu kapsamda Irak ve Suriye halkına önemli ölçüde görevler düştüğünü ve ABD hükümetiyle tüm uluslararası koalisyonun kalıcı çabalarının gerektiğine vurgu yaptı.

Terör örgütüne karşı savaşan Iraklı güvenlik kuvvetlerinin eğitilmesi noktasında sonbahara kadar yaklaşık 24 bin Iraklı askeri eğitmeyi planladıklarını, ancak bu konuda az katılım geldiğini anlatan Carter, “Irak'taki eğitim çalışmalarımız, şu ana kadarki eğitilecek elemanların azlığı nedeniyle yavaşlamış durumda. Basitçe söylemek gerekirse yeterince asker toplanmadı. İlk başta sonbahara kadar dört tesiste eğitmeyi planladığımız 24 bin Iraklı güvenlik güçlerine karşın, 7 bin civarında eğitebileceğimiz asker geldi” diye konuştu.

Carter, Kongre üyelerinin, örgüte yönelik mücadelede Enbar vilayetine gidecek 450 Amerikalı personelin sahada fark oluşturmaya yeterli olup olmayacağına yönelik sorusu üzerine, Takaddum Üssü'nün Sünnilerin bulunduğu bölgenin ortasında yer aldığını ancak personel sayısının bu lokasyona göre yeterli olmadığına vurgu yaptı. Carter, üssün Sünni savaşçıların eğit ve donat programına katılımlarını artırmada önemli rol oynayacağını dile getirdi.

Irak'ta Sünni, Şii ve Kürtlerin de aralarında bulunduğu farklı kesimleri bünyesine alan kapsayıcı bir hükümetin oluşturulması gerektiğine değinen Carter, “Iraklı liderlere ifade ettiğim gibi, ABD Irak'ı daha fazla desteklemeye hazırken, Irak hükümetinin her kesiminden daha fazla taahhüt görmemiz gerekiyor” dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey de Enbar'a gidecek muharip rolü bulunmayan 450 personelin Takaddum Üssü'nde Iraklı güçlere eğitim ve danışmanlık hizmetleri vereceğini hatırlatarak, kampanya ilerledikçe de Irak'ta farklı noktalarda daha fazla benzeri eğitim merkezleri açılabileceğini kaydetti.

IŞİD'e karşı savaşta sabırlı olunması gerektiğini belirten Dempsey, ABD'nin, bu noktada Irak hükümetinin yeteneğinden vazgeçmemesi gerektiğini dile getirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mustafa Şimşek

Sonuçta o taralı olarak gösterdiğiniz ışid den arındırılacak bölgenin rengi sarıya dönüşecek ve zaten Büyük Ortadoğu Projesinin amaçlarından biri de bu . Yani BOP adım adım işliyor. Yani müslümanların daha fazla ölmesine devam Vah Irak , Vah Suriye Vah islam alemi

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan