DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD Irak'a F-16'ları teslim edecek

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Irak'a 4 adet F-16 savaş uçağı teslimatı yapacağı bildirildi.

6 Yıl Önce
2016-06-06 17:10:25
AA'nın haberine göre, ABD Bağdat Büyükelçisi Staurd Jones, Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin gelecek ay Irak'a 4 adet F-16 savaş uçağı teslim edeceğini belirterek, bunlarla birlikte Irak'a verilen savaş uçağı sayısının 10'a yükseleceğini ifade etti.
 
Jones, ülkesinin Irak'a F-16'ların finansmanı kapsamında, Basra'daki petrol şirketlerinin güvenliğini üstlenecek tankların bakımı ve cephane satın alınması için 2,7 milyar dolar kredi vereceğini belirtti.
 
Terör örgütü DAİŞ'e karşı ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon uçaklarının Felluce'deki örgüt mevzilerine 60 hava saldırısı düzenlediğini aktaran Jones, ABD'nin bu yıl insani yardım konusunda 800 milyon dolar harcadığına işaret etti.
 
Jones, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi DAİŞ'le mücadelede "iyi bir ortak" olarak nitelendirerek, ekonomik reform anlamında cesurca adımları olduğunu söyledi.
 
Jones, "Haşdi Şabi ile askeri anlaşmamız söz konusu değil. Haşdi Şabi ve Peşmerge'ye destek, merkezi Irak hükümeti kanalıyla gerçekleşiyor. Haşdi Şabi'nin sivillere yönelik ihlallerde bulunduğu haberlerinden emin olamadık ancak bu haberler bizim için endişe verici" değerlendirmesinde bulundu.
.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş