DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD, Husilerle Umman'da görüştü

Geçtiğimiz aylarda BM'de alınan acil uzlaşma sağlanması için görüşme kararını müteakip ABD'li yetkililer özel uçaklarla Husi görüşmecileri Umman'a getirtti

01.06.2015 11:58:47

Dünya bülteni haberine göre; Yemen'de son günlerde Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki koalisyonun hava saldırılarına maruz kalan Husilerin bazı yöneticileri uzlaşma için Umman'da ABD'li yetkililerle görüşüyor.

Yemen hükümeti, Husi grubundan üst düzey yetkililer ile yaşanan çatışmalarla ilgili çözüm arayışları için Umman'da ABD'li yetkililerle görüşmelerde bulunduklarını açıkladı.

Yemen'in hükümet sözcüsü Raci Badi, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dan telefon bağlantısı ile yaptığı açıklamada "ABD'nin isteği üzerine başlatılan toplantılara, ABD tarafından hazırlanan özel bir uçakla Umman'ın başkenti Maskat'a Husi liderlerin getirildiğini öğrendik. Bu görüşmelerin uluslararası çabalar kapsamında BM Güvenlik Konseyinin 2216. kararını uygulamak için olduğunu umuyoruz" dedi. Badi, Yemen hükümetinin düzenlenen bu toplantıda taraf olmadığını söyledi.

ABD, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki hava saldırıları için silah ve istihbarat sağlıyor. Nisan ayında BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen 2216 sayılı kararda, derhal ve şartsız olarak şiddete son vermek için, Yemen'de Husiler dahil tüm tarafların görüşmeye çağrılması istenmişti. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Barzan Afrini

Sayin Nevzat Çiçek siz Gergerli bir Kürtsunuz yani Mehmet Metinerin hemsehrisisiniz.Metinere benzemek için neden bu kadar caba harcyorsunuz. Metinerin Kurtler nezdndeki yeri belli.Dindar bir Kürtsunuz ve boyle bir donemde kendi halkiniza stratejik bakis acisyla cok faydali olmaniz gerekrken neden Kürtlere hep karsit bir bakis acisyla bakyorsunuz.200 yildir bu bolunmuslugu ne zaman yenecgiz hala birlik olma vakti gelmedi mi.Ozellikle sizin gibi bilinçli bir gazeteci kendi halkina bu kadar mesafeli durmamali bence.Kurtlerin ozellikle bu donemde size cok ihtiyaci var. Saygilarimla.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş