ABD Genelkurmay Başkanı Milley: Virüsler 'biyolojik silah' olarak kullanılabilir

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, virüslerin devletler veya terör örgütü tarafından biyolojik silah olarak kullanılma ihtimali konusunda kaygılarının olduğunu belirtti

02.12.2020 21:44:53

Washington merkezli Brookings Enstitüsü'nde konuşan Orgeneral Milley, gündemdeki güvenlik konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Virüs silah olarak kullanılabilir"

Biyolojik silahlarla ilgili bir soruya yanıt veren Milley, "Bu virüs (Kovid-19) veya başka bir tip virüs biyolojik bir sistem olarak kötü emeller için kullanılabilir mi? Elbette ki evet. Bu olabilir ve bu bir kaygıdır." dedi.

Ulus devletlerin zaten böyle bir silah geliştirme kapasitesine sahip olduğuna işaret eden Milley, "Asıl daha büyük kaygı ise bir terör örgütünün veya sorumlu aktör gibi davranmayan birilerinin bunu kullanmasıdır” dedi. Miley, “Bu çok büyük bir kaygıdır. Ayrıca, elinde hiç silah olmayan örgütlerin biyolojik silahlar geliştirip bunları kullanmalarını ve korkunç bir yıkıma neden olmalarını hayal etmek hiç de zor değil” ifadelerini kullandı.

"Salgından ders almamız gerekir"

Şu an dünyadaki örgütlerin elinde böyle bir silah türü olmadığını ancak bunun bir ihtimal dahilinde olduğunu belirten Milley şöyle devam etti:

"Böyle bir kabiliyete müdahale etmek ve onu yok etmek bakımından tedbirli olmamız gerekir. Ama aynı zamanda devam eden salgından da ders almamız gerekir. Bunları kendimizi savunmak için kullanmalıyız. Dolayısıyla gelecekte kişisel koruma malzemelerimizin, böyle bir durum söz konusu olduğuna müdahale edecek ekiplerimizin hazır olmasını temin etmemiz, böyle bir biyolojik saldırının etkisini azaltmak için kendimize uygulayacağımız protokol ve prosedürleri hazır etmemiz gerekir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)