DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD Dışişleri Bakanlığının 2014 yılı terör raporu

ABD Dışişleri Bakanlığının 2014 yılı terör raporu

19.06.2015 22:05:16
ABD Dışişleri Bakanlığının 2014 terör raporunda, şiddet yanlısı aşırılıkçıların Irak, Afganistan ve Nijerya'daki şiddet eylemlerini artırdığı belirtildi.

Bakanlığın yıllık küresel raporunda, 2014'teki terör saldırılarında DAEŞ ve Boko Haram tarafından düzenlenen eylemlerin üçte bir oranında arttığı, ölümlerin neredeyse ikiye katlandığı ve adam kaçırmaların üç katına çıktığı bilgisine yer verildi.

Rapora göre, 2014'te dünya genelinde düzenlenen 13 bin 500 terör saldırısında yaklaşık 33 bin kişi hayatını kaybetti. 2013 yılındaki yaklaşık 10 bin terör eyleminde 18 binin üzerinde kişi yaşamını yitirmişti.

Raporda, 24 Amerikan vatandaşının geçen yıl aşırılık yanlıları tarafından öldürüldüğü kaydedildi. İki yıl önce 3 bin 137 olan adam kaçırma vakalarının ise 2014'te 9 bin 428'e yükseldiği vurgulandı.

Rapor, sayılardaki artışı Irak, Afganistan ve Nijerya'da çok sayıda kişinin ölmesiyle sonuçlanan terör eylemlerindeki yükselişe bağladı. Geçen yıl her birinde 100'den fazla kişinin hayatını kaybettiği 20 terör saldırısının düzenlendiği belirtilen raporda, Aralık'ta Pakistan'ın Peşaver kentindeki okul baskınında en az 150 kişinin, DAEŞ'in Haziran'da Irak'ın Musul kentindeki bir hapishaneye düzenlediği saldırıda 670 Şii tutuklunun öldürüldüğü hatırlatıldı.

Bakanlığın raporunda, Musul'daki hapishane saldırısının 2001 yılındaki 11 Eylül saldırılarından bu yana düzenlenen en kanlı saldırı olduğuna dikkati çekildi.

Rapora göre, 2014'teki terör saldırıları 95 ülkede düzenlendi ancak bunlar Ortadoğu, Güney Asya ve Batı Afrika'da yoğunlaştı. Saldırıların yüzde 60'ından fazlası Irak, Pakistan, Afganistan, Hindistan ve Nijerya'da düzenlenirken, Suriye'deki saldırıların eklenmesiyle oran yüzde 80'e yükseliyor.

Adam kaçırmalardaki artış da Suriye'de DAEŞ ile Nusra Cephesi'nin, Nijerya'da da Boko Haram'ın çoklu insan kaçırmalarına dayandırıldı.

Raporda ayrıca DAEŞ'in, 2014 yılında Irak ve Suriye'de daha önce hiç olmadığı kadar toprağı ele geçirdiğine, örgütün saflarına yabancı savaşçı almayı sürdürdüğüne ve Libya, Mısır ve Nijerya gibi ülkelerde de kendilerine bağlılık ilan eden oluşumlara işaret edildi. Öte yandan DAEŞ ve diğer aşırılık yanlısı gruplarla mücadelede bölgesel ve uluslararası çabalarda ilerleme kaydedildiğinin altı çizildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ali kebir

Esed rejimini büyümenin yolu oranı çevirmekte geçer!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş