DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'ABD derin devleti Türkiye'ye karşı planlar içinde'

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde 'Türkiye’ye karşı oyun planı' başlıklı bir yazı kaleme alarak ABD'de 'Türkiye aleyhtarı' bir siyaset veya yönetim anlayışının hızla yükseldiğini söyledi.

5 Yıl Önce
2017-09-12 13:58:14

TIMETURK | HABER MERKEZİ

Reza Zarrab davası, davanın Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve lideri Fetullah Gülen ile yakından ilişkili savcıları, davaya dahil edilen Halkbank Genel Müdürü ve eski bakan Zafer Çağlayan'ın da davaya dahil edilip, hakkında tutuklama kararı çıkartılması... Türkiye kamuoyunda son günlerde sıklıkla tartışılan bu konuda ABD'nin ne yapmaya çalıştığına dair bir çok soru işareti var. En kuvvetli ihtimal ise bir oyunun oynandığı...

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bir süredir tartışılan Reza Zarrab davası ve bu dava ile ABD'nin 'Türkiye karşıtı adımlara hazırlandığı' tartışmalarını bugünkü köşesine taşıdı. Altaylı, ABD'nin Türkiye'yi uluslararası müdahaleye açık ülke haline getirmeye çalıştığını söyledi.

İşte Altaylı'nın o yazısı:

TÜRKİYE ŞEYTANLAŞTIRILIYOR

"Başta Almanya ve Avrupa'nın pek çok yerinde olduğu gibi ABD'de de “Türkiye aleyhtarı” bir siyaset veya yönetim anlayışı hızla yükseliyor. Türkiye, daha doğrusu Türkiye'deki yönetim anlayışı ve biçimi hızla “şeytanlaştırılıyor”, Türkiye'nin “dünya düzeni dışına çıktığı” medya kampanyalarıyla zihinlere yerleştiriliyor.

ORTADOĞU DİKTATÖRLÜĞÜ İMAJI VERİYORLAR

Türkiye'yle ilgili olarak “tipik bir Ortadoğu diktatörlüğü” imajı Batı toplumlarının hafıza kodlarına yerleştiriliyor.

ABD DERİN DEVLETİ TÜRKİYE'YE KARŞI OYUN PLANLIYOR

Türkiye'de de iktidar bu algıyı yaratmak isteyenlere bol bol malzeme vermekten, tabloyu olduğundan daha kötü göstermek isteyenlere bahaneler yaratmaktan geri kalmıyor. (Bkz Cumhuriyet davası gibi)

ZARRAB DAVASI

Zarrab davası da bunun unsurlarından biri. Davaya Türkiye'den bir kamu bankasının yöneticilerinin karıştırıldığı yetmezmiş gibi, bir de eski bakan sanık koltuğuna oturtuluyor. Büyük ihtimalle başka siyasetçiler de bu davanın konusu olacak gibi görünüyor. Türkiye ise tepki gösteriyor, Trump'ı arıyor. Ben size söyleyeyim, bu dava Trump'ı aşan bir iş. Bu ABD'nin derin dış politikasının yansımalarından biri. ABD'de “derin devlet” çok açık biçimde Türkiye'ye karşı bir oyun planlıyor. Bu oyunun Türkiye için hiç beklenmedik noktalara gitmesi, ABD'nin oyun planı içinde olabilir diye görüyorum.

HUKUKSUZ ÜLKE İMAJINI OTURTACAKLAR

Önce Türkiye'yi uluslararası kurallara uymayan, Batı çıkarlarıyla çelişen bir Ortadoğu diktatörlüğü olarak tanımla. İçerideki gazeteciler, içerideki siyasetçiler, tutuklanan yabancılar üzerinden hukuksuzluk yapan bir ülke olma imajını oturt. Bundan sonra gelinecek aşamalar çok daha korkutucu olmaya aday.

PKK İLE KARGAŞA ORTAMI

Yarın öbür gün özellikle Güneydoğu'da PKK ile bir “kargaşa” ortamı yarat. Türkiye'nin buna sert müdahalesini bekle.

TÜRKİYE'YE ULUSLARARASI MÜDAHALE

Bu müdahalenin ardından Türkiye'yi iyice suçlu haline getir. Ve sonrasında Türkiye'ye uluslararası müdahaleyi gündeme taşı. Ve daha sonra da Türkiye'ye müdahale et. Tezgâhlanan senaryo bu gibime gelmeye başladı. Türkiye'nin bir oyun planı var mı bilmiyorum. Ama rakibin antrenmanlarından gördüğüm planı bu.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

günydın fatih bu proje kaçyıldır uygulanmak için çalışılıyordu anayol m zamanından beri MHP ye pkk yı vurması ve nnatonun müdahalesi iken ak parti hükümetinin yumuşak kürt siyasti ve fetö birlikteliği bu işi geciktirdi fetö karıya alınınca yeniden masaya sürüldü ve adım adım uygulanıyor pkk fetö ve chp onların içerideki maşaları

Görüş Bildir Bizimle Paylaş