ABD'den vatandaşlarına IŞİD uyarısı

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD Hükümeti, bir ABD vatandaşının Kobani'de IŞİD'e karşı savaşırken ölmesi üzerine bir açıklama yayınladı.

12.06.2015 04:04:21

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, bir ABD vatandaşının Kobani'de IŞİD ile savaşırken ölmesi hakkında,  "ABD hükümeti, vatandaşlarının IŞİD saflarında veya örgüte karşı savaşmak için Irak ve Suriye'ye gitmesini desteklemiyor" dedi.

Rathke, günlük basın toplantısında, Amerikalı Keith Broomfield'in Suriye'nin Kobani kenti yakınında PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin yanında IŞİD'e karşı savaşırken ölmesine ilişkin soruyu yanıtladı.

Broomfield'in ailesine konsolosluk hizmetlerini ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin verdiğini ve konuyla ilgili çalışmaları konsolosluğun yürüttüğünü belirten Rathke, Broomfield'in ölümüyle ilgili detay veremeyeceğini söyledi.

Rathke, "Şunu açıkça söyleyebilirim ki ABD hükümeti, vatandaşlarının IŞİD ile birlikte veya örgüte karşı savaşmak için Irak ve Suriye'ye gitmesini desteklemiyor. Dolayısıyla Suriye veya Irak'a savaşmak için giden herhangi bir ABD vatandaşı ne ABD'nin desteğini alıyor ne de ABD'nin bölgedeki çabalarının bir parçası" diye konuştu.

Rathke, Amerikan vatandaşlarının Irak ve Suriye'ye acil olmayan seyahatlerde bulunmalarını teşvik etmediklerini de ifade etti.  

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren da günlük basın brifinginde, çok sayıda Amerikan vatandaşının yabancı savaşçı olarak bu bölgeye gittiğinin farkında olduklarını ama sayılarına dair herhangi bir bilginin kendisinde bulunmadığını dile getirdi.

"Gelhat Raman" takma adını kullanan ve 24 Şubat'ta YPG güçlerine katılan Broomfield'in, 3 Haziran'da Kobani yakınındaki Kentere köyünde IŞİD ile girilen çatışmada hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Broomfield'in, Suriye'de IŞİD ile çatışırken ölen ilk ABD vatandaşı olduğu belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

agil bukayev

tabii diyecek engelli 3 çocuğuna kuruş ödemiyor. TÜRKün evladı olan kaç engelli devletten kuruş almadan yetişiyor. bedavacılıklarının karşılığını böyle sözlerle mi ödeyecekler.ben hiçbir Türküün engelli çocuğunu devletin sırtına yıktığını görmedim. bunlar bedavacı birde sözde kardeşlik türküsü söylüyorlar.o kadar da desinler yani...