DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'den Türkiye'ye 'hava desteği' yanıtı

Çavuşoğlu’nun, eğit-donat kapsamındaki muhalif güçlere Suriye'ye savaşmaya gittiklerinde hava desteği verilmesi konusunda Washington ile 'prensip anlaşmasına' varıldığı yönündeki açıklamasına ABD'den yanıt geldi.

27.05.2015 10:10:03

Hürriyet'in haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Steve Warren gazetecilerin hava desteği olup olmadığı yönündeki sorusuna ‘Hayır' yanıtını verdi. Warren bu yöndeki açıklamanın Türk Dışişleri Bakanı'ndan geldiğinin hatırlatılması üzerine ise “Görüşmeler devam ediyor. Yapacağımız bir duyuru yok” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Güney Kore ziyareti sırasında İngilizce yayın yapan Daily Sabah gazetesine, bu konuda Washington ile "prensip anlaşmasına" varıldığını söylemişti.

Çavuşoğlu dün KKTC'de yaptığı açıklamada ise, “Amerikalı askeri yetkililer Türkiye'de çalışmalarını sürdürüyor. Eğitilecek ve donatılacak Suriyeli birliklerin kimlerden oluşacağı, Suriye'deki operasyonlarda nasıl destekleneceğini belirliyoruz. Bu çerçevede Suriye'de operasyon yapılırken bu birliklerin gidişleri ya da operasyon dönüşlerinde havadan korunup desteklenmesi de konuşuldu. Havadan destek derken bunlar kararlaştırılıyor. Biz bu konuda ne yapıyorsak, Amerikalılarla yapıyoruz” demişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş