ABD'den Tayland'a Türkistan kınaması

ABD yönetimi, Tayland'da gözaltında bulunan Uygurların kendi istekleri ve hür iradeleri dışında Çin'e gönderilmesini kınadı.

09.07.2015 23:48:20

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, yaptığı yazılı açıklamada, gözaltındaki Uygurları gönderme eylemiyle Tayland'ın, uluslararası yükümlülüklerinin yanı sıra korunmasız insanlara güvenli yer sağlamaya ilişkin taahhütlerine uymadığını kaydetti.

"Tayland'ın 9 Temmuz'da 100'den fazla etnik Uygurları, acımasız muamele görebilecekleri ve hukuki haklarını savunamamakla karşı karşıya kalabilecekleri Çin'e zorla gönderilmesini kınıyoruz" ifadesini kullanan Kirby, Tayland'da sığınmacı ve korunmasız göçmenlerin korunmasından "derin endişe" duyduklarını belirtti.

Kirby açıklamasında, "Tayland hükümetini ve Uygurların sığındığı diğer ülkelerin hükümetlerini, Uygurların zorla sınır dışı edilmelerini gerçekleştirmemesi çağrısında bulunuyoruz" ifadesine yer verdi.

Kirby ayrıca Çinli yetkililere de Uygurlara uluslararası değerleri gözeterek şeffaf, kanunda belirtilen esaslara uygun şekilde, usule göre davranmaları çağrısında bulundu.

Tayland hükümeti 2 Temmuz'da da 173 Uyguru Türkiye'ye gönderdiğini duyurmuştu.

Kaynak : AA

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

akdenizde abd ve avrupanın sayılı ülkelerinin donanmaları var,ön tarafta rus donanması gemilerden füze kaldırarak bayırbucak türkmenlerini ve diğer muhalifleri vururken abd ve batı donanmaları olanları seyrediyor ve abd yetkiliside sivil ölümlerden rahatsız olduklarını ifade edebiliyor,yani müslümanların bunu yutabileceğini inanıyor,