DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'den tarihi karar

ABD'den tarihi karar

7 Yıl Önce
2015-05-29 18:37:39
ABD, Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden resmen çıkardı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Başkan Barack Obama'nın Aralık 2014'te Dışişleri Bakanı John Kerry'ye, Küba'nın teröre destek veren ülkeler listesinde olmasına ilişkin derhal bir gözden geçirme çalışması başlatması ve Küba'nın uluslararası terörizme desteği konusunda 6 ay içerisinde kendisine bir rapor sunması talimatı verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Kerry'nin 8 Nisan 2015'te bu gözden geçirme çalışmasını tamamlayarak, Obama'ya Küba'nın listeden çıkarılmasını tavsiye ettiği de belirtildi.

Ayrıca, Başkan Obama'nın da 14 Nisan'da, Küba'nın son 6 ay içerisinde uluslararası terörizme herhangi bir destek sağlamadığı ve gelcekte de uluslararası terör eylemlerini desteklemeyeceği yönünde güvenceler verdiğinin tasdiki de dahil olmak üzere, yönetimin Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı hakkında yasa gereğince Kongre'ye bildirimde bulunduğu anımsatıldı.

Bakanlık açıklamasında, Kongre'ye bildirimden sonra kararın resmen yürürlüğe girmesi için gereken 45 günlük sürenin tamamlandığına işaret edilerek, "Dışişleri Bakanı (Kerry), bugünden (29 Mayıs 2015) itibaren geçerli olmak üzere Küba'nın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması yönünde nihai kararını verdi" ifadesi kullanıldı.

Küba'nın listeden çıkarılmasının, Küba'nın bu adım için gereken yasal kriteri karşıladığı yönündeki değerlendirmelerinin bir yansıması olduğu kaydedilen açıklamada, ABD'nin, Küba'nın geniş yelpazede politikaları ve eylemlerine dair önemli endişeleri ve fikir ayrılıkları bulunmasına karşın bunların teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmayla alakalı kriterlerin dışında kaldığı belirtildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Bavê Birhat

Nevzat bey Kürt Kurdistan mesele olunca en kolay yolu seçiyoruz Amerika İsrail le bağlıyoruz ya Allah aşkına bu Kürt halkına Müslüman Türk Arap ve Fars kardeşleri dilini kültürünü yasaklamadılar mı? Kimyasalarla yok etmedimi? Bir Müslüman Türk Arap ve Fars kendini bir saat Kürt ün yerine koysun bakalım ne hiseder hanı( kendisi için istediğini kardeşi için istemese hakiki iman etmiş olamazdı )hadisi şerif emrine Hangi kardeşimiz buna uyuyor mesle Kürt olunca hapsi birden Kürt devletini istemezuk Yada Kürtleri hemen Ümmetti bölmekle parçalamakla yada zaten bunlar Zerduşt dır

Görüş Bildir Bizimle Paylaş