DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7390 ₺

EURO

16,6539 ₺

ALTIN

927,91 ₺

BİST

2.407,15 ₺

ABD'den Rusya'ya operasyon çıkışı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre’deki görüşmelerin askıya alınmasının ardından Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u arayarak operasyonları durdurmasını istedi.

7 Yıl Önce
2016-02-04 13:59:03

Sputnik'te yer alan habere göre: ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre'deki görüşmelerin askıya alınmasının ardından Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u telefonla aradığını ve Rusya'ya Suriye'deki operasyonları sona erdirme çağrısı yaptığını söyledi.

Rusya'nın 'Suriyeli muhaliflere' düzenlediği saldırıları durdurmasını istediğini belirten Kerry, Rusya'nın Suriye'de sivilleri hedef alan saldırıların durdurulması ve kuşatma altındaki bölgelere insani yardım konusunda da sorumluluğu olduğunu kaydetti. 

Kerry, Rusya ile Suriye'de ateşkesin uygulanması için bir araya gelme yönünde mutabık kaldıklarını da ifade etti.

'SAĞLIKLI BİR GÖRÜŞME'

Lavrov ile görüşmesini 'sağlıklı' olarak niteleyen Kerry, BM Güvenlik Konseyi'nin de Suriye'de insani yardım için derhal ateşkes ilan edilmesi yönünde çağrı yaptığını Rus bakana hatırlattığını belirtti.

Cenevre'deki görüşmelerden çekilen Riyad destekli muhalifler de, Suriye ordusunun operasyonları sürdüğü sürece görüşmelere devam etmeyeceklerini açıklamıştı.

'RUSYA VE SURİYE CENEVRE'Yİ BALTALADI'

Kerry'nin de katıldığı Londra'da düzenlenen Suriye Bağışçılar Konferansı'nda konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise, Suriye ve Rusya'nın düzenledikleri operasyonlarla Cenevre'deki görüşmeleri baltaladığını öne sürdü ve bu operasyonlar sürdüğü sürece görüşmelerin devam edemeyeceğini savundu. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş