DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'den önemli Türkiye açıklaması

ABD, Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyonlara katılmasına ilişkin anlaşmayla ilgili bilgilendirmede bulundu...

7 Yıl Önce
2015-08-25 01:40:49

ABD, Suriye ve Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlarla ilgili Türkiye'nin operasyonlara katılmasına ilişkin önemli mesajlar verdi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun verdiği mesaja açıklık getirdi. 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'a, günlük basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun bir medya organında yayınlanan röportajında yer alan "ABD ile DAEŞ'e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik müzakerelerinin tamamlandığı ve yakın zamanda kapsamlı operasyonların başlayacağına" dair sözleri soruldu.

"Şu anda iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmayı teyit edemem" ifadesini kullanan Earnest, ABD'li ve Türk yetkililerin, IŞİD'in gücünün azaltılması ve tamamen yok edilmesi stratejisinin uygulanmasında, iki ülkenin işbirliğini nasıl derinleştireceklerine dair istişarelerde bulunduklarını hatırlattı.

Bu görüşmelerin, Türkiye'deki hava üslerinin IŞİD'e karşı hava saldırıları için ABD ve diğer koalisyon güçlerine açılması yönündeki esas anlaşmanın parçası olmanın ötesine geçtiğini dile getiren Earnest, Türkiye ile bu konudaki işbirliklerini derinleştirme ile Türkiye'nin Suriye sınırı boyunca güvenlik durumunu geliştirme noktasındaki görüşmelere devam edeceklerini de kaydetti. 

''ÇAVUŞOĞLU'NUN SÖYLEDİKLERİ İLE ÇELİŞMİYORUM''

Earnest, bu sözlerinin, Çavuşoğlu'nun açıklamasıyla "çelişip çelişmediğine" yönelik soru üzerine, "Dışişleri Bakanı'nın (Çavuşoğlu'nun) söyledikleriyle çelişmiyorum. Sadece, bu görüşmelerin devam ettiğini belirtiyorum ve IŞİD ile mücadele çabalarında ABD ve Türkiye arasındaki işbirliğini derinleştiren anlaşmalarla ilgileniyoruz. Ancak, şu noktada bu görüşmelerin sonuçlarını teyit edemem" diye konuştu.

Earnest, gazetecilere, Türkiye'nin IŞİD'e karşı hava saldırılarına ilişkin, "Türkler, ne tür bir askeri eylemde bulunacaklarına kendileri karar verecek" ifadesini kullandı.

''TÜRKİYE'NİN DAHİL OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ''

Öte yandan, Çavuşoğlu'nun açıklamaları Dışişleri Bakanlığı brifinginde de gündeme geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye ile IŞİD'e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın detaylarına son şeklini vermeye çalıştıklarını söyledi. Türkiye'nin "hava görev emri" doğrultusunda uçaklarını kaldırmadığını, çünkü bunu yapmamalarını daha önce Ankara'ya ilettiklerini hatırlatan Kirby, "Şu anda bu detayların son şeklini veriyoruz ve onların kısa zaman içinde hava görev emrine dahil olduklarını göreceksiniz" dedi.

''TEKNİK DETAYLARA SON HALİNİ VERİYORUZ''

"Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini mi söylüyorsunuz " sorusuna Kirby, görüşmelerin "tamamlandığını söyleyemeyeceğini" vurgulayarak, "Ancak şimdi teknik detaylara son halini veriyoruz" yanıtını verdi. 

''TÜRKLER KATKI SUNMAYI SÜRDÜRÜYOR''

Türkiye'nin milyonlarca Suriyeli sığınmacıya kapılarını açtığını, bazı hava üslerinin kullanılmasına izin verdiğini ve Suriyeli ılımlı muhaliflere yönelik eğit-donat programına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Kirby, "Dolasıyla onlar (Türkiye) katkı sunmayı sürdürüyor ve biz de bu katkılar için minnettar olmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı. 

"Hava görev emri" ortak operasyonların yürütüldüğü ortamlarda hava güçlerinin kontrolünün Ortak Güçler Hava Komutanlığı tarafından yapılması anlamına geliyor.

ABD, trafiği yoğun olan hava sahasında koalisyon güçlerine güvenli hava saldırılarını sağlaması için Türkiye'den Suriye'de bağımsız hava saldırıları yürütmemesini talep etmiş, Türkiye de bunu kabul etmişti. 

Türkiye'nin koalisyonun IŞİD operasyonlarına katılabilmesi noktasındaki görüşmelerde, "hava görev emri" de konuşulan konular arasında yer alıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mustafa Özgül

Selamün Aleyküm,Her olayda Nureddin Hoca şunu dedi, bunu dedi diye yayın yapıyorsunuz. Genelde de bunlar netameli konular oluyor. Bence siz Nureddin Hoca'yı sabote ediyorsunuz. Eğer öyle değilse hakkınızı helal edin ama bende öyle bir izlenim uyandı. Selam üzerinize olsun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş