DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3761 ₺

EURO

17,5506 ₺

ALTIN

971,23 ₺

BİST

2.418,10 ₺

ABD'den İran'a 'gemi' çıkışı

ABD yönetimi, İran'ın Yemen'e gönderdiği ve donanmasının eşlik ettiği, yardım taşıdığı açıklanan gemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu...

8 Yıl Önce
2015-05-13 06:22:18

ABD yönetimi, Yemen'de çatışmalar devam ederken İran'ın göndermiş olduğu yardım gemisiyle ilgili olarak net açıklamalar yapıldı. ABD Savunma Bakanlığı Söcüsü Steve Warren ve Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest tarafından İran'a uyarı niteliğinde mesajlar verildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, İran'ın insani yardım taşıyan bir kargo gemisini Yemen'e doğru gönderdiğine ilişkin soruları yanıtladı. 

"İran Şahid" isimli gemiyi yakından izlediklerini belirten Warren, "İranlıların bu gemiye savaş gemileriyle eşlik etmeyi planladıkları yönündeki açıklamalarının farkındayız. İranlılar, bunun bir insaniyardım gemisi olduğunu belirtti ve eğer söylenildiği gibiyse bunu Cibuti'de kurulan BM insani yardım dağıtım merkezi üzerinden iletmeleri çağırısını yapıyoruz. Bu yol, yardımın Yemen'de ihtiyacı olanlara hızlı ve etkili ulaşmasını sağlayacaktır" diye konuştu.

"İnsani yardım taşıdığı iddia edilen tek gemiye savaş gemilerinin eşlik etmesinin gereksiz olduğunu" dile getiren Warren, "Eğer İranlılar bölgede bir tür tehlikeli iş planlıyorsa onların ve bizim de bildiğimiz gibi bu (duruma) yardımcı değil" ifadesini kullandı.

Warren, İran'ın birkaç hafta önce de sadece yardım yüklü olmadığını düşündükleri konvoyu bölgeye gönderdiğini ve bunun da tansiyonu yükselttiğini hatırlattı.

''DOĞRU OLANLARI YAPIN''

ABD'nin Aden Körfezi'nde birkaç savaş gemisinin bulunduğunu anımsatan Warren, "Ne yapacağımızı, durumun şu andaki gibi ilerlemesine izin verip vermeyeceğimizi söylemeyeceğim. İranlıları doğru olanı yapmaya ve BM protokollerine göre davranmaya çağırıyoruz" dedi. Warren, İranlılarla herhangi bir görüşmelerinin olmadığını kaydetti.

''SİYASİ NUMARA YAPMAK PROVOKATİF''

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da günlük basın toplantısında, konuyu takip ettiklerini söyledi. İran'ın göndermek istediği insani yardımları, BM tarafından halihazırda oluşturulan kanallar vasıtasıyla iletmesini beklediklerini belirten Earnest, böylelikle yardımların BM uzmanlarının elinden geçerek etkili ve yararlı biçimde dağıtılabileceğini vurguladı. 

Earnest, bunun da "yardımlarda siyasi tercih gözetildiği gibi bir iddiayı önleyeceğini" dile getirdi. Yardımların doğru yere gitmesini istediklerini ifade eden Earnest, "Bazı yerlerde öncelik tıbbi malzemeler, diğer bazı noktalarda ise yiyecek veya yakıt. Bu noktada da sahada BM'nin uzman yetkilileri var" şeklinde konuştu.

''İRAN GÜCÜNÜN YETMEYECEĞİNİN FARKINDA''

Earnest, BM Güvenlik Konseyi'nin Husilere yönelik silah ambargosunun uygulanmasına imkan sağlama noktasında da Cibuti'deki lojistik merkezi kullanmanın önemine işaret etti.

Sözcü Earnest, "İran, insani yardımlarla oyunlar oynamaya gücünün yetmeyeceğinin farkında. Diğerleri gibi İranlılar da biliyor ki BM sistemi dışına çıkarak bölgesel hasımlara meydan okuyan siyasi numara yapmak provokatif ve bugün devreye girmesi öngörülen BM öncülüğündeki ateşkesin çökmesi riskini getiriyor" dedi.

İran resmi haber ajansı IRNA, Yemen'e insani yardım taşıdığını belirttiği 'İran Şahid' adlı gemiye İran donanmasına ait 34. filonun eşlik edeceğini duyurmuştu. 

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş