DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'den İdlib açıklaması: El Nusra hakimiyet kurarsa savaş çıkarır!

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Michael Ratney, El Nusra mensuplarının siviller ile İdlib'e geçtiği haberlerii üzerine açıklama yaptı. Temsilci, Türkiye sınırındaki muhalif kentte kontrolün El Nusra'ya geçmesi halinde askeri müdahale sinyali verdi.

5 Yıl Önce
2017-08-03 10:18:29

BBC'nin aktardığına göre Ratney, Çarşamba gecesi internet üzerinden yayınladığı mektubunda, "Suriye'nin kuzeyi, tarihinin en büyük trajedilerinden birine sahne oluyor... İdlib'te Nusra Cephesi'nin hakimiyet kurması halinde, ABD'nin gerekli askeri önlemlere başvurmamaları konusunda uluslararası aktörleri ikna etmesi çok zorlaşır" dedi.

Ratney, "İdlib'te ortaya çıkacak ağır sonuçların sorumlusunun (Heyet Tahrir el-Şam'ın lideri Ebu Muhammed el) Colani ve çetesi olduğunu herkes bilmelidir" dedi.

Ratney, "İdlib eyaletinde Nusra Cephesi ile bağlantılı tüm savaşçıların El Kaide'nin bir parçası olarak görüldüğünü ve isimlerini değiştirmelerine karşın ABD'nin hedefinde kalacaklarını" da ifade etti.

İDLİB'DE DURUM

Yaklaşık 2 milyon nüfusu olan İdlib, şu anda tamamı Suriye hükümetine karşı savaşan silahlı grupların elinde bulunan tek bölge. Bu nedenle de hem Suriye ordusu hem de Rusya'nın hava operasyonlarının hedefi oluyor. Eyaleti elinde tutan gruplar arasında yaşanan çatışmaların hava operasyonlarının şiddetini artırmasından endişe ediliyor.

RATNEY KİMDİR?

Özel temsilci, Ürdün'ün başkenti Amman'da Suriye'nin güneybatısında ateşkes ilan edilmesi için Rusya ile yapılan gizli görüşmeleri yürüten isim olarak biliniyor. ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından açıklanan bu ateşkes, Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesi için iki büyük devletin attığı ilk somut adım olarak görülüyor.

EL NUSRA CEPHESİ

2016'da adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren ve El Kaide'den ayrıldığını duyuran Nusra Cephesi, son süreçte başka cihatçı gruplarla birlikte Heyet Tahrir el-Şam adında bir çatı örgüt kurdu.

Nusra Cephesi; Birleşmiş Milletler (BM), ABD, Rusya ve Türkiye'nin 'terör örgütleri listesinde' yer alıyor.

Ahrar'uş Şam ve adını Şam'ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi, 2015'te İdlib'i alan çatı örgütü Fetih Ordusu içinde birlikte yer almış ve bu eyalet farklı gruplar tarafından ortak olarak yönetilmeye başlanmıştı.

Ancak bu iki büyük grup arasındaki anlaşmazlıklar ise zaman içinde arttı ve son olarak Temmuz ayında bugüne kadar yaşanan en şiddetli çatışmalar başladı. Ahrar'uş Şam ise BM, ABD ve Türkiye'nin bu listesinde bulunmuyor.

Ahrar'uş Şam; Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) çatısı altındaki gruplarla işbirliği, Türkiye ile iyi ilişkileri ve son dönemde kendisini uluslararası alanda kabul ettirmeye yönelik gayretleri sayesinde Nusra Cephesi'nden kendini ayrıştırmaya çalışıyor.

HABERE GİTMEK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLAYINIZ

695349

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

ABD pislikler,Cerablus'ı alamayınca,İdlib'i alıp güneyden geçmek istiyorlar. İdlib'deki gruplarından kendi pis planlarına tehdit görüyorlar. Nursa diye bir örgüt kalmamış. Ahrar'uş Şam ve Tahrir'uş Şam. Arasında ufak çatışmazlıklar var, ama genel anlamında barış sağlamışlar. İkisinde Nusra'dan liderde ve eleman da yok. Türkiye'nin acil olarak ABD PYD'le gibi şu gruplarla müttefik gibi gerekli şeyler yapıp PYD ve PKK saldırtmak lazım ve gerekirse üsler için anlaşıp ABD gibi üsler kurmaları gerekiyor. Bunlar PYD/PKK'ya karşı Suriye'de tek güç kalmış.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş