DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'den Erdoğan-Biden görüşmesine açıklama

ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Biden arasında gerçekleşen görüşme sonrası açıklama yaptı...

5 Yıl Önce
2016-09-22 03:05:25

Ajanslarda yer alan bilgide; Beyaz Saray, Birleşmiş Milletler 71. Dönem Genel Kurul toplantıları için New York'ta bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

İki liderin IŞİD'in ortadan kaldırılmasına yönelik uluslararası koalisyon çerçevesindeki işbirliğini derinleştirme konusunu ele aldıkları belirtilen açıklamada, Erdoğan ile Biden'ın Suriye'deki ateşkes ve Kıbrıs müzakerelerine yönelik çabaları da içeren önemli bölgesel gelişmeleri görüştüğü aktarıldı.

Açıklamada, "Başkan Yardımcısı Biden, Türk demokrasisine sarsılmaz desteğini tekrarladı ve Türk halkının demokratik kurumlara ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını övdü. Biden, Türk makamlarının yasa dışı ve şiddet içeren darbe girişimine yönelik soruşturmasına ABD'nin yardım sağlamaya hazır olduğunu vurguladı ve Amerikalı hukuk uzmanlarının bu konuda muhataplarıyla çalışmaya hazır olduklarını yineledi" denildi.

Açıklamada, Biden'ın PKK'yı "terör örgütü" olarak tanıdıklarını dile getirdiği, örgütün Türk güvenlik güçleri ile sivillere yönelik saldırılarını bir kez daha kınadığı vurgulandı. Biden'ın tüm Türk vatandaşlarına barış getirecek bir siyasi diyaloga dönülmesine yönelik umudunu ifade ettiği kaydedildi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kulak kuscu

Yalan dolan . Boş lakırdı. Biz işimize bakalım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş