ABD'den Çinli sivil toplum kuruluşuna 'yabancı misyon' statüsü

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 'Bakanlık, Birleşik Cephe Çalışma Departmanı tarafından kontrol edilen Ulusal Çin Barışçıl Birleşmeyi Destekleme Derneğini, Yabancı Misyonlar Yasası kapsamında 'Çin Halk Cumhuriyeti Yabancı Misyonu' olarak tanımladı' dedi

29.10.2020 00:58:21

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington merkezli Ulusal Çin Barışçıl Birleşmeyi Destekleme Derneğinin ülkedeki "sivil toplum kuruluşu" statüsünü "Çin Halk Cumhuriyeti Yabancı Misyonu" olarak değiştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Birleşik Cephe Çalışma Departmanı'nı yabancı ülkelerde partinin propaganda amacıyla kullandığını ve Ulusal Çin Barışçıl Birleşmeyi Destekleme Derneğinin bu birime bağlı olduğunu belirtti.

Pompeo açıklamasında, şunları kaydetti:

"Bakanlık, bugün Birleşik Cephe Çalışma Departmanı tarafından kontrol edilen Ulusal Çin Barışçıl Birleşmeyi Destekleme Derneğini, Yabancı Misyonlar Yasası kapsamında 'Çin Halk Cumhuriyeti Yabancı Misyonu' olarak tanımladı. Tıpkı ağustosta Konfüçyüs Enstitüsü, ABD merkezini de bu statüye alırken yaptığımız gibi bu adımın da amacı, bu örgüte ışık tutmak ve mesajlarının Pekin'den geldiğini açıkça ortaya koymaktır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)