SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
ABD’den, Çin’i kızdıracak Hong Kong uyarısı!

ABD’den, Çin’i kızdıracak Hong Kong uyarısı!

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Hong Kong’ta şüphelilerin Çin’e sınır dışı edilmesine olanak tanıyacak yasaya tepki gösterdi. Washington, söz konusu yasanın Hong Kong’un özel statüsüne zarar vereceğini dile getirdi.

ABD’den, Çin’i kızdıracak Hong Kong uyarısı!
11.6.2019 12:06:16

buyuk kopya

Hong Kong'ta şüphelilerin Çin'e sınır dışı edilmesine olanak tanıyacak yasayla ilgili protestolar sürerken Amerikan yönetiminden de tepki geldi. Washington, söz konusu yasanın Hong Kong'un özel statüsüne zarar vereceğini dile getirdi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, basın brifinginde yaptığı açıklamada uygulamanın Hong Kong'un uluslararası ilişkileri konusundaki özel statüsünü tehlikeye sokacağını söyledi.

Ortagus, şüphelilerin Çin'e iadesinin önünü açacak yasa tasarısı konusunda Amerika'nın derin kaygıları olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca Hong Kong'ta Pazar günü yasaya karşı düzenlenen protestolara da atıfta bulunarak bunun halkın da söz konusu yasaya karşı olduğunu net biçimde gösterdiğini ifade etti. Pazar günü düzenlenen protestolara yüzbinlerce kişi katıldı.

Ortagus, “Amerika, önerilen yasanın Hong Kong'un otonom yönetimine zarar vereceği ve bölgedeki insan hakları, temel özgürlükler ve demokratik değerlerin korunmasına zarar vereceği konusunda, Hong Kong'taki pek çok kişiyle aynı kaygıları paylaşıyor” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ayrıca söz konusu yasanın Hong Kong'un ticari ve iş dünyası açısından ilişkilerine de zarar verebileceğine dikkat çekti.

Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam'se yaptığı açıklamada yasayı savundu ve protesto ve uluslararası tepkilere rağmen tasarının arkasında duracağını söyledi.

Hong Kong 1997 yılında İngiliz idaresinden özel statü şartıyla Çin yönetimine devredilmişti. Söz konusu özel statü, Hong Kong'un Çin'den farklı olarak bağımsız yargı, temel özgürlükler ve basın özgürlüğü gibi konularda özel uygulamalara sahip olmasını sağlıyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR