DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'deki kilise saldırısı

ABD'deki kilise saldırısı

19.06.2015 06:28:39
ABD'deki Müslüman kuruluşlar, Güney Carolina eyaletindeki bir kiliseye düzenlenen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

ABD'deki Müslüman kuruluşların çatı örgütü niteliğindeki ABD Müslüman Örgütler Konseyi (USCMO) Başkanı Usame Cemal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün Charleston kentinde siyahi Amerikalıların gittiği tarihi kiliseye düzenlenen silahlı saldırıyı kınadıklarını ve kurbanların aileleri ve sevdiklerine başsağlığı dilediklerini belirtti.

Cemal, ABD'deki Afrikalı Amerikalı toplumunun yanında olduklarını kaydederek, ülkenin liderlerine şiddeti sona erdirme ve toplumda daha fazla uyum yaratmaya yönelik proaktif tedbirler alma çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Saldırının "yürek parçalayıcı" olduğunu ifade eden Cemal, ırk ayrımcılığının sona ermesi gerektiğini ve kendilerinin de teşkilat ve toplum olarak bu sorunu çözmek için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi.

Cemal, ABD'deki farklı inanç grupları ve etnik gruplar arasında daha fazla diyalog, uyum ve dostluğun tesis edilmesinin önemini vurguladı.

Ülkedeki en büyük Müslüman sivil haklar ve lobi kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) tarafından da saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, Afrikalı Amerikalı toplumuna yönelik dayanışma mesajları verilirken, olayda hayatını kaybeden ya da yaralananların aileleri ve sevdiklerine başsağlığı dilendi.

CAIR Ulusal İcra Direktörü Nihad Avad, açıklamasında, "Ülkemizin liderleri, toplumumuz içerisindeki giderek artan ve bu tür trajedilere yol açan bölünmelerle başa çıkmaya dönük acil somut tedbirler almalı. Bu türden nefret güdümlü saldırı iç terörizm tanımına uymaktadır ve bu şekilde muamele görmelidir" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde 21 yaşındaki Dylann Roof adlı silahlı saldırganın ülkenin en eski kiliselerinden biri olan Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'ne düzenlediği saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Zanlı, Kuzey Carolina'nın Shelby kasabasında yakalanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmed Alp

Ya Davutoğlu, hükümet olduğun bir ülkede, hükümet kabinesinden bir bakanı yönetecek daha üstün bir güç varsa ve bu gayri meşru bir güç ise bu açıklamayı yapmadan önce biraz düşünmen gerekmez mi. Şöyle de düşünülemez mi, bu Anayasa ve davet edilen kişiler arasında yaşanan bir durumdur. Bu görevde yer almak da, almamak da kişinin kendi kararıdır, istifa etmek de bir haktır. Kişisel tercihleridir, biz de kendi üzerimize düşen görevi yaptık yeni bakanlarımızı atadık diyemez miydiniz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan