DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'deki kilise saldırısı

ABD'deki kilise saldırısı

18.06.2015 21:01:40
" ABD Başkanı Barack Obama, Güney Carolina eyaletinde 9 kişinin öldüğü tarihi kiliseye yönelik saldırıya ilişkin üzüntüsünü belirterek, "Huzur ve barışı aradığımız bir ibadet yerinde ölümün gerçekleşmesi özellikle yürek parçalayıcı" dedi

Obama, Beyaz Saray'da yardımcısı Joe Biden ile kameralar karşısına geçerek söz konusu saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Saldırının meydana geldiği Charleston'ın Belediye Başkanı Joe Riley ile kentin diğer liderlerini arayarak "anlamsız katliamdan duyduğu derin üzüntüyü" ilettiğini aktaran Obama, eşi Michelle ile Emanuel Afrika Methodist Episkopal Kilisesi'nin papazı Clementa Pinckney'in de aralarında bulunduğu bazı üyelerini tanıdıklarını ifade etti. Obama, Papaz Pinckney'in beraberindekilerle ibadet etmek için toplandıklarında öldürüldüklerini anlatarak, dualarının saldırıda hayatını kaybedenler ve onların aileleriyle olduğunu kaydetti.

Saldırıdan kızgınlık da duyduklarını belirten Obama, "Bu türde bir ölüm, trajedidir. Çoklu kurbanları içine alan herhangi bir saldırı trajedidir. Huzur ve barışı aradığımız bir ibadet yerinde ölümün gerçekleşmesi ise özellikle yürek parçalayıcı" diye konuştu.

Obama, kanlı saldırının meydana geldiği kilisenin bir ibadet yerinden öte, özgürlük peşinde koşan Afrikalı Amerikalıların kurduğu, cemaatinin köleliği bitirmek için çabaladığı, bazı önemli liderlerin konuşma yaptığı ve yürüyüşlerini merdivenlerinden başlattığı bir yer olduğuna vurgu yaparak, "Burası Charleston'ın ve Amerika'nın tarihinde kutlas bir yer" ifadesini kullandı.

Olayı, Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) incelediği bilgisini veren Obama, Adalet Bakanı Loretta Lynch'in saldırının nefret suçu olup olmadığını araştırmak için FBI'nın soruşturma başlatacağını duyurduğunu hatırlattı.

Obama, şüphelinin tutuklandığını, soruşturma sonuçlanıncaya kadar da davaya ilişkin herhangi bir açıklama yapmayacağını kaydetti.

Ülkede daha önce yaşanan toplu saldırılara işaret ederek, "bu tür açıklamaları birçok kez yapmak zorunda kaldığını" dile getiren Obama, fenalık yapmak isteyen insanların kolayca silah edinerek masum insanların ölümlerine neden olmasından şikayet etti.

"Şimdi yas tutma zamanı" diyen Obama, buna benzer toplu saldırıların diğer gelişmiş ülkelerde bu kadar sıklıkla yaşanmadığına vurgu yaptı. Bu konuda bir şey yapmanın kendi ellerinde olduğunu belirten Obama, silahlı şiddet konusunda yapabileceklerinin olmasını gerektiğini dile getirdi.

Obama, saldırının Afrikalı Amerikalıların kilisesinde yaşanmasının ABD tarihinin karanlık bölümüne ilişkin soruları akıllara getirdiğini ifade ederek, "Bu siyahilerin gittiği kiliselere yönelik ilk saldırı değil. Irka ve inançlara duyulan nefretin demokrasimiz ve ülkülerimize özellikle bir tehdit oluşturduğunu biliyoruz" dedi.

Obama, Charleston'da bugün farklı ırk ve dine mensup kişilerin gösterdiği birliktelik ve duygu paylaşımıyla nefretin üzerinden geleceklerine emin olduğunu kaydetti.

FBI, Güney Carolina'ya bağlı Charleston'da Emanuel Afrika Methodist Episkopal Kilisesi'ne düzenlenen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının failinin 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylaan S. R. olduğu açıklamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mustafa

herkes senin gibi korkak değil merak etme oflu. sen korkuyor olabilirsin ama iman etmiş insanların kalplerine korku salmaya çalışma yorma kendini! orda sömürgeci batı ve kuklası pkk ile şavaşan şehit olmak için bekleyen yiğit insanlar kim öyleyse. herkes ölümden korkmuyor. düşmana ve kuklası teröristlere karşı koymadan zillet içinde yaşamaktan daha kötüsü yok zaten.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş