DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'de uçakta başörtülü müslümana ayrımcılık

ABD'de uçakta başörtülü müslümana ayrımcılık

7 Yıl Önce
2015-05-30 18:32:45
ABD'nin ünlü hava yolu şirketlerinden United Hava Yollarında yaşandığı iddia edilen olaya göre, Tahera Ahmad isimli genç müslüman kadın, başörtüsünden dolayı ayrımcılığa maruz kaldı.

United'ın resmi twitter hesabından yapılan açıklamada "şirket olay hakkında araştırma yapmakta" denildi.

Havayolu şirketi temsilcileri konu hakkında AA muhabirinin yönelttiği sorularını da yanıtsız bıraktı.

Tahera Ahmad sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, uçakta yapılan içecek servisi sırasında, hostesten istediği diyet kolanın kendisine kapağı açık bir şekilde servis edilmesine tepki göstererek "hijyenik sebeplerden dolayı" kapağı kapalı bir kutu kola getirilmesini istedi.

Buna karşı ise hostes, "sana kapağı kapalı kutu kola veremem, bu yüzden sana içecek yok" diye karşılık verdi. Hostes buna gerekçe olarakta, kendilerinde böyle bir yetki olmadığını, çünkü "bazı insanların bunu silah olarak kullanabileceğini" söyledi.

Bu sırada Ahmad'in yanında yolculuk yapan kişiye ikram edilen kapalı kutu içerisindeki birayı işaret eden, başörtülü kadın, neden sadece kendisinin bu duruma maruz kaldığını sorması üzerine, bira kutusunun kapağını açan hostes, "sen bunu silah olarak kullanmadan ben açayım" tepkisi verdi.

Bu durum karşısında diğer yolcular tarafında da kendisine yapılan ayrımcılığı dikkat çeken Ahmad, yolculardan biri hakaret ederek, "evet bunu silah olarak kullanabilirsin, kes sesisi" dediğini diğer yolcularında bu olay karşısında sessiz kaldıklarını belirtti.

Amerika'nın en saygın üniversitelerinen biri olan Northwestern Üniversitesinde, dinlerarası diyalog yöneticisi olan Ahmad, yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Beyaz Saray'a ABD Başkanı Barack Obama tarafından davet edilerek onore edildi.

Sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyada United Havayolları'nın Ahmad'den özür dilemesi beklenirken şirkete protesto çağrıları yapılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş