DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'de Kongre üyeleri de değişecek

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimi süreci hem ulusal hem de uluslararası basında ilgiyle izlenirken aynı gün başkanlık kadar önem taşıyan Kongre seçimleri de yapılacak.

5 Yıl Önce
2016-11-01 12:45:50

ABD halkı, 8 Kasım Salı günü sadece ülkenin yeni liderini belirlemeyecek. 100 sandalyenin bulunduğu Senatonun üçte biri, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisinin tamamı da aynı gün değişecek.

Son anketlere ve tahminlere göre, 2014 ara seçimlerinin ardından Cumhuriyetçilerin kontrolüne geçen Kongrenin, yani hem Senatoda hem de Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerin egemenliğinin en azından Senatoda değişme ihtimali bulunuyor.

SENATO YARIŞI

Senato üyelerinin 34'ü bu seçimlerde koltuklarını korumak için yarışacaklar. Bu üyelerin 24'ü Cumhuriyetçi, 10'u ise Demokrat Parti'den.

Senatoda Cumhuriyetçiler 54 koltukla çoğunluğu elinde bulunduruyor. Demokratların, ikisi onlarla hareket eden bağımsız temsilciler olmak üzere sandalye sayısı ise 46. Dolayısıyla bu seçimlerde Cumhuriyetçiler, kritik çoğunluğu ellerinde tutmaya odaklanacak. Diğer taraftan Demokratlar Senatodaki çoğunluğu iki yılın ardından yeniden ele geçirme fırsatına sahip olacaklar.

TEMSİLCİLER MECLİSİ YARIŞI

Temsilciler Meclisinde sandalye üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinde. Cumhuriyetçiler, 435 üyeli mecliste 246 sandalyeyle çoğunluğa sahip. Demokratların ise 186 sandalyesi bulunuyor, 3 koltuk da boş durumda. Bu da Cumhuriyetçilerin 80 yıldan fazla süredir elde ettiği en güçlü çoğunluk anlamına geliyor.

Demokratların Temsilciler Meclisinde çoğunluğu kazanabilmesi için en az 31 sandalyeyi Cumhuriyetçilerden alması gerekiyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş