DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'de Filistin yanlısı öğrenci ve akademisyenler fişleniyor

ABD'de Filistin yanlısı öğrenci ve akademisyenler fişleniyor

29.05.2015 11:22:40
Canary Mission (Kanarya Misyonu) adlı bir internet sitesi, ABD'de öğrenim gören Filistin yanlısı öğrencilerle akademisyenlerin profillerini yayınlayarak, bu kişilerin gelecekte kariyer sahibi olmalarını engellemeye çalışan bir kampanya yürütüyor.

Sitenin tanıtım filminde üniversite kampüslerinde Yahudi ve ABD karşıtı çok sayıda öğrencinin bulunduğunu iddia ediliyor ve yayınlanan ses kaydında, "Bugünün radikallerinin, yarın çalışanınız olmamalarını sağlamak göreviniz" ifadesi kullanılıyor.

İnternet sitesinde, profilleri yayınlanan öğrencilerin mezun olduktan sonra iş aradıklarında geçmişteki "radikal eylemlerinin" kayıtlarının olmayacağı, "bu boşluğu doldurmak amacıyla böyle bir bilgi bankası kurulduğu" belirtiliyor.

Canary Mission'ın sitesindeki listede ayrıca Müslüman Öğrenciler Birliği (MSA) gibi ABD'deki üniversitelerde aktif öğrenci organizasyonlarının yanı sıra ABD'de faaliyet gösteren en önemli Müslüman örgütlerinden Amerikan-İslam İlişkiler Konseyi (CAIR) de bulunuyor.

Sitede, öğrenci, akademisyen ve örgütlerin adları, iletişim bilgilerinin yanı sıra katıldıkları veya organize ettikleri panel ve gösteriler, birbirleriyle ilişkileri ve yakınlık dereceleri hakkında da bilgi veriliyor.

Listede adı geçen California'daki Berkeley Üniversitesi akademisyenlerinden Hatem Bazian, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, Canary Mission'ın amacının, ABD'deki üniversite kampüslerinde Filistin lehine yükselen sesleri susturmak olduğunu söyledi.

Bazian, Filistin meselesinin hali hazırda ABD kampüslerinde konuşulmasının zorluğuna dikkati çekerek, öğrencilerin ve akademisyenlerin fişlenmesinin de, bir diğer susturma çabası olduğunu vurguladı. Canary Mission adlı sitenin uzun vadede daha tehlikeli olabileceğini ifade eden Bazian, iş başvurusu yaptığında kendisine Filistin meselesi hakkındaki görüşlerinin sorulduğunu söyledi.

Hatem Bazian, tüm bunlara rağmen böyle stratejilerin istenen noktaya ulaşamayacağını, çünkü ABD toplumunda İsrail-Filistin meselesine dair ciddi değişimlerin yaşandığının altını çizdi.

Sitede şubat ayından bu yana süren fişleme faaliyeti çerçevesinde şu ana kadar 100'e yakın örgüt, öğrenci ve akademisyenin profilleri paylaşıldı.

"İlgili vatandaşlar ve öğrenciler" tarafından kurulduğunu, herhangi bir kuruluşla bağlantısı olmadığını iddia eden sitenin yayınladığı listede yer alan bir diğer isim Northeastern Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Max Geller, AA muhabirine yaptığı açıklamada, profilinin burada yayınlanmasından sonra Facebook hesabını kapattığını ve twitterda da sık sık sözlü tacize maruz kaldığını belirtti.

Geller, listeye üniversitede yaptığı faaliyetlerden dolayı alındığını ifade ederek, sitenin, listede yer alan isimler ve örgütlerle ilişkiye girme potansiyeli olanları da hedef aldığını dile getirerek, "İsrail aleyhine veya Filistin leyhine konuşmanın bedelininin olduğunu vurgulamaya çalışıyorlar" diye konuştu. Max Geller, sitenin İsrail'in leyhine ve Filistin'in aleyhine olan statükonun korunmasını amaçladığını da vurguladı.

ABD'de siyasal olarak birçok konuya hoşgörü gösterebileceğini Geller, öte yandan Filistin meselesinin birçok kişi için "kırmızı çizgi" olduğunu söyledi ve benzer bir fişlemenin, siyahi hareketler veya kürtaj gibi çok tartışılan meseleler söz konusu olduğunda toplum tarafından hoşgörüyle karşılanmayacağını savundu.

ABD'de geçen aylarda da, Urbana-Champaign Illionis Üniversitesi (UCIU) Steven Salaita isimli akademisyene iş teklifinde bulunmuş, ancak teklif, okulun mütevelli heyeti tarafından Salaita'nın twitterda paylaştığı İsrail karşıtı sözlerden dolayı geri çekilmişti. Yine Oscar ödüllü İspanyol oyuncular Javier Bardem ve eşi Penelope Cruz, İsrail'in Filistin halkına karşı soykırım yaptığını söyledikleri gerekçesiyle Hollywood'da iş bulmakta zorlandıkları yönünde haberler çıkmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

filiz karaca

bugün 17 yıllık evliliğim böylesi bir zulüm yüzünden yıkılıyor yalanlarınızın faturalarını ailelerinize kesmeyi bırakında böylesi doğruları dile getirenler sayesinde hatalarınızla yüzleşin de insan olarak kalmaya devam edelim ve eşrefi mahluk meziyetleriyle donanalım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş