SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
ABD'de Demokrat Parti’nin ilk münazarasına göçmen krizi damga vurdu

ABD'de Demokrat Parti’nin ilk münazarasına göçmen krizi damga vurdu

ABD’de 2020 başkanlık seçim süreci hızlanırken Demokrat Parti’nin aday adayları televizyonda canlı olarak yayınlanan ilk münazarada kozlarını paylaştı. Münazaraya ABD-Meksika sınırındaki göçmen krizini gözler önüne seren göçmen baba ve kızın nehirde boğularak ölümü damga vurdu.

ABD'de Demokrat Parti’nin ilk münazarasına göçmen krizi damga vurdu
27.6.2019 07:36:30

ABD'de Demokrat Parti'den aday adayı listesinin kalabalık olması sebebiyle iki gruba ayrılan aday adaylarının ilk bölümü canlı yayında politikalarını anlattı.

Partiden aday olan toplam kişi sayısı 20. Bu sebeple 10'ar kişi olarak ayrılan Demokratların oluşturduğu ilk grupta 3'ü kadın 10 aday adayı, Florida'nın Miami kentinde yapılan ve NBC, MSNBC ve Telemundo kanallarının yayınladığı münazarada politikalarını anlatarak seçmenlerin desteğini almaya çalıştı.

Aday adayları münazarada açılış konuşması yapmadı. Kendilerine yöneltilen her soruya da 1 dakika, aynı konuyla ilgili ilave sorulara da 30 saniye içinde cevap verdi. 2 saat süren münazara boyunca Demokrat Parti'nin aday adayları moderatörlerden gelen sorular ışığında farklı konu başlıklarında duruşlarını anlattı ve politika önerilerinde bulundu. Münazaranın ilk bölümünde ABD iç siyasetine ilişkin konular tartışıldı.

SAĞLIK SİGORTASI ve MEDICARE

"Amerika'nın Sesi"nin haberine göre aday adayları ABD'de her seçim döneminde tartışma konusu olan sağlık sigortası konusunda görüşlerini paylaştı. Aday adayları herkes için sağlık sigortasına erişim sağlayan ve Obama dönemine damga vuran Medicare'i savundu. Sigorta şirketlerinin milyarlarca dolar kar elde ettiği, mevcut sistemin işlemediği vurgulandı.

GÖÇMEN KRİZİ ve O BABA-KIZ

Münazaranın ikinci bölümünde ise ABD-Meksika sınırında yaşanan göçmen krizi Pazartesi günü Texas sınırındaki Rio Grande Nehri'ni geçerek ABD'ye ulaşmaya çalışan El Salvadorlu Oscar Martinez ve 23 aylık kızı Valeria'nın boğularak trajik şekilde can vermesi ve cansız bedenlerinin kıyıya vurduğunu gösteren fotoğraf üzerinden gündeme geldi.

Latin kökenli aday adayı Julian Castro “Bu fotoğraf hepimizin canını sıkmalı. Bugün başkan olsam derhal bir başkanlık kararnamesi imzalayarak Trump'ın sıfır-tolerans politikasından kurtulurdum. Oscar ve Valeria sığınma başvurusunda bulunmak üzere sınırdaki giriş limanlarına gitti. Ama geri çevrildiler” şeklinde konuştu.

Cory Booker da moderatörün konuyla ilgili sorusuna hem İspanyolca hem de İngilizce cevap verdi. “Buraya gelenler insan haklarını sınırda bırakmıyorlar. Onları bu tehlikeli yola başvurmaya iten sorunları çözmeliyiz” dedi.

Demokrat Parti'nin aday adayları arasında yer alan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da göçmen baba-kızın trajik hikayesinden söz ederken “Trajik bir kare. Amerika böyle bir ülke değil” dedi, Trump'ın sıfır tolerans göçmen politikasına destek veren seçmenlere de “Amerikan Rüyası sizin için işlemediyse bunun sebebi göçmenler değil” sözleriyle seslendi. Diğer aday adayları da ABD'nin yeni bir göçmen yasasına ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

İRAN İLE GERİLİM

İran ile son dönemde yaşanan gerilim de Demokrat Parti'nin bakan aday adaylarının münazarasında gündeme geldi. Aday adaylarının hepsi Trump yönetiminin İran politikasını sert bir dille eleştirdi. Aday adayları Trump'ın ve ekibindeki isimlerin uyguladığı politikalarla ABD'yi daha güvensiz bir hale getirdiğini savundu.

Minnesota Senatörü Amy Klobuchar Trump yönetiminin İran ile 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesini eleştirdi. “Anlaşma kusursuz değildi ancak o günün şartlarında iyi bir anlaşmaydı. Trump daha iyi bir anlaşmaya varacağı vaadinde bulundu. Ama şu anda savaştan tek bir tweet uzakta. Sabah saat 5'te sabahlıkla dış politika yönetilmemeli” ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti'nin kadın aday adaylarından asker kökenli Hawaii'yi temsil eden Kongre üyesi Tulsi Gabbard da Irak savaşı sırasındaki kendi askeri deneyimlerini öne çıkararak İran'la savaşa karşı çıktı, İran ile nükleer anlaşmanın iyileştirilmesi gerektiğini ve İran kaynaklı balistik füze tehdidine çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Gabbard, İran ile gerilimin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Gabbard, İran konusunda kırmızı çizgisinin ne olduğu yönündeki soruya da “Askerlerimize yönelik bir saldırı olması halinde elbette bir karşılık verilmeli” yanıtını verdi.

"EN BÜYÜK TEHDİT TRUMP"

Münazarada dış politika konusunda aday adaylarına “ABD'nin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük jeopolitik tehdit nedir” sorusu yöneltildi. Aday adaylarının yanıtları arasında Rusya, Çin, İran, nükleer savaş olasılığı, iklim değişikliği yer aldı. Aday adayı Washington Valisi Jay Inslee ise diğer aday adaylarından farklı olarak bu soruya “Donald Trump” yanıtını verdi.

"BİREYSEL SİLAHLANMA"

Münazarada ABD'nin kronik sorunu haline gelen silahlı saldırılar ve bireysel silahlanma da gündeme geldi. Aday adayları bu konuda benzer mesajlar verdi, bireyse silahlanma yasasında reform çağrısı yaptı.

TRUMP'TAN İLK YORUM

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2020 seçiminde olası rakip adaylarının münazarasını izleyip izlemeyeceği merak ediliyordu. G20 Zirvesi için Japonya yolcusu olan Trump o merakı Twitter'dan paylaştığı mesajla giderdi. “Kusura bakmayın ben Air Force One'da olacağım. Özgür Dünyayı kurtarmaya gidiyorum” mesajını paylaşarak Twitter'daki takipçilerine Demokrat Partili aday adaylarının münazarasına ilişkin analiz ve yorumlar için birkaç isim önerdi.

2019-06-27_07h47_46

TRUMP YAYINCI KURULUŞLARI ELEŞTİRDİ

Demokrat Parti aday adaylarının münazara yayını başladıktan sonra paylaştığı Twitter mesajlarından Trump'ın canlı yayını takip ettiği gözlendi. Trump yayın devam ettiği sırada önce “SIKICI” mesajını paylaştı. Daha sonraki mesajında da münazara sırasında bir önceki turda moderatörlük yapan gazetecilerin mikrofonlarının açık olması sebebiyle yayına seslerinin gelmesiyle baş gösteren teknik soruna atıfta bulundu, münazarayı yayınlayan NBC ve MSNBC kanallarına yüklenmeyi ihmal etmedi. “Münazaranın ortasında böylesi korkunç bir sorun yaşandığı için NBC ve MSNBC kendilerinden utanmalı” mesajını paylaştı.

2019-06-27_07h48_55

MÜNAZARADAN İKİNCİ TURA KALAN İSİMLER

Demokrat Parti'nin ikinci grupta yer alan diğer aday adayları da Perşembe akşamı canlı yayında kozlarını paylaşacak. 2020 seçiminde Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump'ın karşısında şansı en yüksek olan aday olarak değerlendirilen eski Başkan Yardımcısı Joe Biden ve bir diğer güçlü aday adayı olarak nitelenen Kamala Harris de yarın münazara sahnesinde olacak.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR