DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'de başörtülü kadına ayrımcılık

ABD'nin ünlü hava yolu şirketlerinden United Hava Yolları'nda büyük skandal yaşandı.

31.05.2015 10:56:06

AA'nın haberine göre, ABD'nin ünlü hava yolu şirketlerinden United Hava Yollarında yaşandığı iddia edilen olaya göre, Tahera Ahmad isimli genç Müslüman kadın, başörtüsünden dolayı ayrımcılığa maruz kaldı.

Tahera Ahmad, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, uçakta yapılan içecek servisi sırasında hostesten istediği diyet kolanın kendisine kapağı açık şekilde servis edilmesine tepki gösterdi ve "hijyenik sebeplerden dolayı" kapağı kapalı bir kutu kola getirilmesini istedi.

İddiaya göre, hostes Ahmad'a "sana kapağı kapalı kutu kola veremem, bu yüzden sana içecek yok" şeklinde karşılık verdi. Hostes buna gerekçe olarak da, kendilerinde böyle bir yetki olmadığını çünkü "bazı insanların bunu silah olarak kullanabileceğini" söyledi.

Yanında yolculuk yapan kişiye ikram edilen kapalı kutu içerisindeki birayı işaret ederek, neden sadece kendisinin bu duruma maruz kaldığını soran Ahmad'a, bira kutusunun kapağını açan hostes, "sen bunu silah olarak kullanmadan ben açayım" karşılığını verdi.

Ahmad, uçaktaki yolculardan birinin de kendisine hakaret ederek, "evet bunu silah olarak kullanabilirsin, kes sesisi" dediğini iddia etti.

'Olay araştırılıyor'

Öte yandan ABD'nin United Hava Yolları'ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şirketin farklılığı ve kaynaşmayı esas aldığı ve gerek çalışanlarına, gerekse müşterilerine karşı ayrımcılık yapılmadığı iddia edildi.

Başörtülü Müslüman kadının başına gelenleri daha iyi anlamak için kendisiyle irtibata geçildiğini belirten şirket, aynı zamanda olayın olduğu uçaktaki yetkilerle görüşüldüğünü söyledi.

Bu arada sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyada United Havayolları'nın Ahmad'den özür dilemesi beklenirken şirkete protesto çağrıları yapılıyor.

Northwestern Üniversitesinde dinlerarası diyalog yöneticisi olan Tahera Ahmad, yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Beyaz Saray'a ABD Başkanı Barack Obama tarafından davet edilerek onore edildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

zerduş

Bekir Bey, sizin gibi düşünen ve itidale çağıran bir kardeşiniz olarak, tespitlerinizin çok kıymetli olduğu görüşündeyim. Biz Kürtlerin yolu Selâhaddin Eyyubi'nin rol modelliğidir. Barışı savaşanlar yapar, etraftaki sırtlanlara iş düşmez.

iyi olmus

az bile yapmislar munafiga..dinler arasi diyalogcuymusmus..hem de abd de..bu kadin fetullahin sag kollarindandr

Görüş Bildir Bizimle Paylaş