SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
ABD'de başkan adayı Elizabeth Warren'ın 'İsrail' sorusuna cevabı tartışılıyor

ABD'de başkan adayı Elizabeth Warren'ın 'İsrail' sorusuna cevabı tartışılıyor

ABD'de demokrat partinin onlarca başkan adayından biri olan liberal aday Elizabeth Warren, kendisine yöneltilen 'İsrail hükümetini işgali sonlandırmak için zorlarsanız çok sevinirdik' ifadelerine 'Evet' diyerek cevap verdi.

ABD'de başkan adayı Elizabeth Warren'ın 'İsrail' sorusuna cevabı tartışılıyor
11.7.2019 15:00:49

TIMETURK | HABER MERKEZİ

ABD'de başkanlık yarışı sürerken Demokrat Parti'den 20 isim başkanlık için adaylığını duyurdu. Bu isimlerden her biri farklı çıkış ve eylemlerle dikkatleri üzerine çekerken, canlı yayın tartışmalarında da öne çıkan liberal aday Elizabeth Warren, İsrail destekçisi Cumhuriyetçilerle karşı karşıya geldi. Sebebiyse "İsrail'i işgali durdurmak için zorlayacağım" anlamına gelen ifadesi.

Önceki gün New Hampshire'daki bir etkinliğe katılan Elizabeth Warren, fotoğraf çektirdiği sırada yanına yaklaşan iki kişinin sözlerine "Evet, evet" diyerek cevap verdi.

Bu isimler siyonizm ve İsrail karşıtı Yahudi kuruluş IfNotNow mensubuydu. Becca Lubow adındaki öğrenci, Warren'a "Merhaba, biz Amerikan Yahudileriyiz ve yolsuzlukla mücadele şeklinizi gerçekten çok seviyoruz ve İsrail hükümetini işgali sonlandırmak için de zorlarsanız gerçekten seveceğiz” ifadelerini kullandı.

Warren, bu sözlere "Evet, evet" diyerek karşılık verdi.

Genç kız "Mükemmel" derken, Warren, "Ben oradayım" ifadesini kullandı.

Haaretz Elizabeth Warren'ın Cumhuriyetçilerden tepki çektiğini yazdı. Öte yandan sosyal medyada da tartışma konusu oldu.

Vergiden emuaf bir kuruluş olan IfNotNow Twitter hesabı ve internet sitelerinde Warren'a teşekkür ederken, İsrial destekçisi gruplar demokrat adayı eleştiri yapmuruna tuttu.

İŞTE O ANLAR

ELIZABETH WARREN'IN İSRAİL KARŞITI TUTUMU

ABD'nin Boston kentindeki Yahudilere ve Yahudi kuruluşlarına yakın bir isim olsa da İsrail işgaline eleştirel yaklaşan Warren, mart ayında İsrail yanlısı ABD'li milletvekilerinin büyük ilgi gösterdiği Yahudi lobisi AIPAC (Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi) Konferası'nı boykot eden ve katılmayan Demokratlardandı.

Yine Warren, Netanyahu'nun Kongre'deki konuşmasını boykot eden 60 Demokrattan biriydi. Massachusetts senatorü olarak görev yapan Warren, canlı yayın tartışması ve seçim sürecinde genel sağlık sigortası, zenginlere daha çok vergi ve teknoloji devlerini bölmek gibi önerileriyle öne çıktı.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR