DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

ABD'de 2016 Başkanlık seçimleri

ABD'de 2016 Başkanlık seçimleri

01.06.2015 20:21:35
" ABD'de gelecek yıl yapılacak Başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçi Parti aday adayları sayısı 9'a yükseldi.

ABD Senatosu'nda Cumhuriyetçi Parti'nin muhafazakar kanadının güçlü isimlerinden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham bugün başkanlık için yarışacağını açıkladı.

Güney Carolina'da miting düzenleyen Graham, "(Başkanlık için) Hazırım ve bizi öldürmeye çalışan düşmanları sadece eleştirmek, baskı altında tutmak veya cezalandırmak için değil, yenilgiye uğratmak için başkan olmak istiyorum" dedi.

ABD'nin dış politikasında daha güçlü bir pozisyonda durmasını isteyen ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye politikasına karşı çıkan partisinin "şahin" isimlerinden Graham, Irak'ta istikrarın sağlanması için 10 binden fazla ABD askerinin ülkeye konuşlandırılmasından yana tavır sergiliyor. Graham, İran ile nükleer müzakereleri de ciddi biçimde eleştirenler arasında yer alıyor.

-"Radikal İslam cirit atıyor"

Adaylığını açıkladığı mitingde, "Hiçbir zaman radikal İslam ile barışçıl şekilde birlikte var olmamız mümkün değil, çünkü takipçileri, bizim hayatlarımızı yok etmeye niyetli" ifadesini kullanan Graham, Amerika'nın ancak güvenliğini sağlayarak güçlü olabileceğini savundu.

Graham, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Radikal İslam cirit atıyor. Ülkemizi vurmak için 11 Eylül saldırıları dönemindekinden daha fazla silahları, kapasiteleri, paraları ve güvenli alanları var. Köklü, zengin ve genişlemişler ama başkan olarak ben onları küçük, fakir ve saklanacak yer arayanlar haline getireceğim. Bazı Amerikalılar onlarla savaşmaktan yoruldu. Ama size kötü bir haberim var; radikal İslamcılar sizlerle savaşmaktan yorulmadı. Biz, diğerleriyle ortaklıklar kurarak onlarla savaşmalı, savunma hattı oluşturmalıyız ki buralara gelemesinler. Bölgesel güçler inşa edip destekleyerek bunların güvenli alanlarını ortadan kaldırmalıyız".

"Dünyanın terör ve şiddetle harap edilmekte olduğunu" ifade eden Graham, İran'da devleti yönetenler arasında "ılımlı" diye nitelenebilecek kimse bulunmadığını söyledi.

Graham, "Hepimiz için en büyük tehdit, İran'ı kontrol eden nükleer hırsa sahip radikal İslamcılar. Ancak radikal İslam da yüz yüze olduğumuz tek tehdit değil. Eski hasımlar fırsat kolluyorlar. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, Ukrayna topraklarına el koydu ve NATO müttefiklerini tehdit ediyor. Çin, resmen kendi adasını oluşturuyor ve denizde özgür seyahati önlüyor. Müttefiklerimiz ise Amerika'nın liderliğinin yoksunluğunu hissediyor. Artık ABD'nin (liderliğinin) geri gelmesinin zamanı. Bu da yeni başkanın bilgili ve kararlı bir başkomutan olmasından geçiyor" ifadesini kullandı.

-Aday adayları sayısı artıyor

Graham ile birlikte, şu ana kadar senatörler Marco Rubio, Ted Cruz ve Rand Paul, önceki başkanlık yarışında da aday olan eski senatör Rick Santorum, Arkansas Valisi Mike Huckabee, iş kadını Carly Fiorina, yazar Ben Carson ve eski New York Valisi George Pataki Cumhuriyetçi Parti'den aday adaylıklarını resmi olarak duyurdu.

Partiden önümüzdeki günlerde de Florida'nın eski Valisi Jeb Bush ve diğer bazı isimlerin adaylıklarını açıklaması bekleniyor.

Demokrat Parti'den de şu ana kadar eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, senatör Bernie Sanders ve eski Maryland Valisi Martin O'Malley başkanlık için aday adaylıklarını açıkladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

muzaffer

Calistigim yerde bi herif var kuranda ne varsa sadece o diyo.hadisleri tamamen silmis kafasinda. ve bu adam eskiden namaz filan kiliyodu simdi namaz diye bisey yok diyo.icine islam oglu vb. kacmislarin ileri versiyonu olmus zamanla. Suan yorum yazan icine islamoglu vb kacmis arkadaslarda yarin bunun gibi namaz yok o yok bu yok su yok demeye baslarlar. Cemaat ve tarikatlarla bilgisizlestirildik islamoglu vb.leri ile de peygamberden soyutlaniyoruz bi 20 yil sonra kuran ayetlerinede uydurma su bu der ateistlesiriz Allah muhafaza.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş