'ABD artık Şiilerin yanında'

Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk nükleer anlaşmayı 'Şiilerin zaferi' olarak nitelendirdi.

15.07.2015 22:58:07

Robert Fisk, "Amerikalılar Orta Doğu'nun mezhep savaşında Şiilerin tarafını tuttu" yorumunu yaptı. "Orta Doğu'da güç dengesi değişiyor mu?" sorusuna yanıt arayan Fisk'in yazısından bazı satırlar şöyle: "Oğullarını 11 Eylül'de insanlığa karşı suç işlemeye gönderen, Usame bin Ladin'i yaratan, önce Taliban'ı daha sonra Irak ve Suriye'de Sünni İslamcıları destekleyen, emirleri ile prensleri IŞİD'i destekleyen Sünni Müslüman devletlerin etkili oldukları dönem son buluyor." "Washington, Körfez'in yıpranmış prenslerinden ve onların bağnaz öğretilerinden, (ABD silahlarına para vermedikleri sürece) sinir bozucu zenginliklerinden ve Yemen'deki berbat iç savaşlarından bıktı. Şimdi gözdesi Şii İran. İran Obama yönetimini, Sünni Vahabi IŞİD'i yok etmek istiyorsa, ki bunu Tahran da istiyor, Esad rejimini desteklemesi için ikna etmeye çalışacak."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osman

Amerikalilar cevap verme tenezulunde bike bulunmuyor. Cumhurbaskanimiza disisleri bakani da degil sozcusu muhatap oluyor.