ABD, Afganistan'a yardımı kesiyor

ABD, Afganistan'a verilen bir milyar dolarlık yardımı kesme kararı aldı.

2020-03-24 14:54:32

Politico'nun haberine göre, kesinti kararı, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve siyasi rakibi Abdullah Abdullah arasındaki anlaşmazlığa son verme çabası çerçevesinde 23 Mart'ta Afganistan'ın başkenti Kabil'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından açıklandı.

Pompeo, Gani ve Abdullah'ın, "kapsayıcı bir hükümet kurulması konusunda fikir birliğine varamadıklarını" kendisine ilettiklerini belirterek ABD'nin bundan hayal kırıklığına uğradığını, başarısızlığın ABD'nin ulusal değerlerine doğrudan tehdit olarak görüldüğünü söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, Washington hükümetinin, Afganistan ile iş birliğinin kapsamını gözden geçireceğini, ilk etapta bir milyar dolarlık yardım kesintisinin yanı sıra "2021'de diğer bir milyar dolarlık kesintiye hazır olduklarını" kaydetti.

Pompeo'nun Kabil'den sonra Katar'da Taliban'ın bir temsilcisiyle bir araya geldiği de ifade edildi.

Afganistan'da Seçim Komisyonu tarafından cumhurbaşkanı ilan edilen Eşref Gani ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini duyuran Abdullah Abdullah arasında devam eden anlaşmazlığın giderilmesi için, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın her iki aday arasında son ana kadar yürüttüğü mekik diplomasisinden sonuç alınamamıştı.

Bunun üzerine hem Gani hem de Abdullah 9 Mart'ta ayrı ayrı yemin törenleri düzenlemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığının çifte yemin töreniyle ilgili yaptığı açıklamada, ABD'nin Afganistan'da her türlü "paralel yönetim" oluşturma çabalarına karşı olduğunun altı çizilmiş, Washington'ın tek parça ve birlik içinde bir Afganistan'ı destekleyeceği ifade edilmişti.

 

YORUMLAR (0)

MEDYATÖR

Afganistan'da Müttefikler yokken hiç yetimhane yoktu şuan 85 tane var. İşte AB+ABD ve RUSYA... On binlerce yetim çocuk var. Suçsuz insanların katledildiği gerçeği un unutulmayacak. Talibanı IŞID'ı ve diğer terör örgütlerini kuran ve besleyenlerin sonunu yakında görecek insanlık...

axi

abd afganistanda işgalci ve teröristtir. alın yardımınızı başınıza çalın.

5432

kanadanın abdnin eskimolara kızılderililere aleut halklara kafkasyalılara sibiryaalılara aborjinlere islam ülkeleri halklarına medeniyetlerine daha nicesine kavimlere halklara medeniyetlere yaptığı soykırımlar katliamları rabbimizin uluhiyeti dergahına havale ediyorum rabbiim abd kanada nato israili myanmarı daha nicesi zalimleri allahaa havale ediyorum rabbim bildiği gibiyapsın inşallah amin rabbim abd kanadanın yeryüzünden buyana var olduklarından buyana abd kıtası işgalcilerinin burnunda fitil fitil geleseyiceye kadar yok edilene kadar rabbim bildiği gibi yapsın inşallah amin

5432

afganistanı işgal eden abd natoyu allahın adaletine havale ediyorum amin