DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AB-Türkiye Zirvesi

AB-Türkiye Zirvesi

6 Yıl Önce
2015-11-29 18:22:20
" Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, mülteci krizi konusunda Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki müzakerelerde, Türkiye'nin AB perspektifiyle ilgili önemli adımlar atılabileceğini söyledi.

Brüksel'de düzenlenen AB -Türkiye Zirve toplantısına gelişinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Çipras, Avrupa'da yaşanan mülteci krizinin İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan en dramatik durum olduğunu ifade ederek, kimsenin bu şekildeki muazzam göç akınlarıyla tek başına başa çıkamayacağını kaydetti.

Çipras, AB'nin bu konuda bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirterek, "Zirve, mülteci krizinin çözümü için önemli bir adım. Var olan müzakere çerçevesinde, Yunanistan'ın ve AB'nin komşu Türkiye ile diyaloğa katkı sağlaması gerekir. Bu diyalog, mülteci akınlarının önlenmesi yönünde olacak. Ortak hedeflerimiz olması ön koşuluyla temas halinde çözüm bulacağımızı düşünüyorum. Zirve toplantısının sonuç verici olacağına inanıyorum" dedi.

Kısa bir süre önceki Ankara ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bu konuda son derece yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getiren Çipras, "Bir yandan da Türkiye'nin üyelik süreciyle ilgili önemli adımlar atabileceğimize inanıyorum. Ancak, aynı zamanda Türkiye ve Türk makamların da mülteci akınlarının azalması için gerekli olan her şeyi yapacaklarından emin olmalıyız" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Su uyur

Yani PKK'ya verilen silahlar sayesinde bir kaç yüz yada bin PKK'lının ABD, AB, BAE, Mısır silahlarıyla esir aldığı Suriye batısı ve görünürde Esad dense de İranlı teröristlerin Rus silahlarıyla esir aldığı Suriye doğusu. Birde kaçabilen milyonlarca Suriyeli veya yaşamak için Türkiye sınırına yerleşen milyonlarca Suriyeli var. Durum buyken siyasi çözüm falan Lafontenden masal, işin özü şu silahsız Suriye halkı kendi ülkelerinde rehin durumda. Bunlarda anca gazel okuyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş