AB Komisyonu, ECDC kapsamında seyahat önlem haritası oluşturdu

Avrupa Birliği Komisyonu Covid 19 salgını nedeniyle AB ülkeleri arasında rahatça seyahat edebilecekleri ortak kriter planı yayınladı.

13.10.2020 19:45:54

Covid 19 salgını kapsamında seyahat kısıtlamaları oluşan 2020-2021 yılı için AB Komisyonu Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi bünyesinde bir plan hazırladı.Plan için 27 Avrupa ülkesinde geçerli olan bir seyahat haritası oluşturuldu. Seyahat haritasında 27 AB ülkesi yanı sıra Norveç, Linchtenstein, İzlanda gibi ülkelerde yer alıyor.

Ülkeler her hafta Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne kendi sağlık ve seyahat verilerini sağlamak zorunda kalacak. Veriler, iki hafta içinde Covid 19 vaka sayısını, son bir haftada 100 bin kişiye uygulanan test sayısını ve son hafta pozitif test oranını içeren bilgileri gösterecek.

WhatsApp Image 2020-10-13 at 19.45.42

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) bu bilgileri kullanarak bölgelerin ayrıntılı gösterildiği haritayı güncelleyecek. Bölgeler renklerle ifade edilecek. Bu haritalar sırasıyla “yeşil”, “turuncu” ve “kırmızı” renklerle ilan edilecek. ECDC seyahat önlem haritaları, vaka sayıları 14 günde 100 binde 25'in altında olan testlerin pozitiflik oranı % 4 ‘ün altında kalan yerler “yeşil” renkle işaretlenecek.

Yeni vakalar son 14 günde 100 binde 50'nin, pozitiflik oranı % 4'ün üzerindeyse veya yeni vakalar 100 binde 150'den fazlaysa bu bölgeler "kırmızı" ilan edilecek. Haklarında yeterli sahibi olamadıkları bölgeler ise “gri” renkle işaretlenecek.

Avrupa ülkeleri, yeşil renkli yerlere gidilmesi ve gelinmesi noktasında herhangi bir seyahat kısıtlaması uygulamayacak.Yeşil renkle gösterilmeyen bölgelerden seyahat öncesi test yaptırmasını ve test sonucunu yanında getirmesi istenecek.14 gün karantinaya girmesi beklenen yolcuların ortak kullanımda kalabileceği “yolcu yer bilgisi” formu doldurulacak.AB ülkeleri, kısıtlama uygulayabileceği ülkelere 48 saat öncesinden bilgi sağlayacak. Halkı ise 24 saat önceden bilgilendirmek zorunda olacak.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi ‘nin hazırladığı ortak seyahat planı "https://reopen.europa.eu/en" adresinden ulaşılabilecek.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)