DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AB, 20 bin mülteciyi tartışıyor

AP Türkiye raportörü Piri, AB'de süren '20 bin sığınmacının hangi AB ülkelerine yerleştirileceğine' dair tartışmayı utanç verici olarak nitelendirdi.

24.06.2015 14:18:23

AA'nın haberine göre, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Hollandalı Kati Piri, Türkiye'de 2 milyon Suriyeli mülteci varken AB üyesi ülkeleri arasında 20 bin mültecinin nasıl yerleştirileceği tartışmalarının "utanç verici" olduğunu söyledi.

AP'nin Türkiye raportörü ve Sosyalist grup üyesi Piri, parlamentodaki ofisinde, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. 

AB'nin sığınmacıları üye ülkelere adil bir şekilde dağıtmak için planladığı kota sistemine vurgu yapan Kati Piri, iki yıl içinde sadece 20 bin sığınmacının tartışıldığını oysa Türkiye'nin kabul ettikleri ile kıyaslandığında tartışmadan utanılması gerektiğini ifade etti.  

Sadece Türkiye değil, Avrupa'nın da Suriye'nin komşusu sayılacağını kaydeden Hollandalı raportör, AB'nin Suriye sınırında bulunan ülkelere yardım etmeye mecbur olduğunu söyledi.

AB üyelerine yapılan iltica başvurularında Almanya ve İsveç başı çekerken, bazı üye ülkeler neredeyse hiç sığınmacı kabul etmiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Guney karaaslan

Seçime 1 gün kala böyle bir olayın olması manidardir. Bu olsa olsa Dini değerleri siyasetine alet eden AKP DAIS derin devletinin bir komplosudur.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş