DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

29.05.2015 13:00:44
Günün öne çıkan gelişmeleri saat 13.00 itibarıyla şöyle:

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eminönü'deki Ziraat Katılım Bankası'nın açılış töreninde konuştu. Erdoğan'ın mesajları şöyle:

- "16 milyar lira görev zararıyla devraldığımız Ziraat Bankası, bugün hem asli görevini bihakkın yerine getiren hem de çok ciddi kar eden bir banka haline geldi. Bugün ülkemizde finans kuruluşları içerisinde bir numaraya oturmuş vaziyette.

- 12 yıl önce çiftçiye yüzde 59 faiz oranıyla kredi veriliyordu. Şu anda yüzde sıfır ile 8 arasında bir faiz oranıyla çiftçiye kredi veriyor. Bankamız, Anadolu ve Trakya'nın her köşesinde, Ortadoğu'dan Balkanlar'a, Kuzey Avrupa'dan Orta Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada Türkiye'nin yüzü, Türkiye'nin gücü olarak faaliyet gösteriyor.

- Bugün Ziraat Bankası sadece bir banka değil, bir karagün dostudur, çiftçi dostudur, esnaf, sanayici, tüccar, ihracatçı dostudur"

(12.28/12.53) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Türkiye'nin ihracatı, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 artarak 13 milyar 392 milyon dolar, ithalatı yüzde 11,1 azalarak 18 milyar 358 milyon dolar oldu. Nisanda dış ticaret açığı ise yüzde 31,9 azalışla 4 milyar 966 milyon dolara geriledi.

(10.10/10.18)

3- Paralel Devlet Yapılanması soruşturmasında tutuklu bulunan dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in, Dink cinayeti kapsamında tutuklanmasına ilişkin kararda, yeni detaylar yer aldı. Kararda, "Emniyet içindeki bir yapılanmanın gerçekleştirilmesi için Hrant Dink'e şahsi ve mekansal koruma sağlamadığı belirlenen Yılmazer, sonradan kumpas oldukları anlaşılan Ergenekon, Balyoz gibi soruşturmaları başlatmayı amaç edinen suç örgütünün yöneticilerindendir" ifadesi kullanıldı.

(10.47)

4 - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, 'Bakanlık olarak 18 yaş altı çocukların herhangi bir nikah töreniyle gayriresmi bir biçimde evlendirilmelerini engellemek üzere demek ki yeni bir çalışma yapmamız gerekli' dedi.

(11.12)

5- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal İstikrar Raporu'nda, alınan makro ihtiyati tedbirlerin etkisiyle hanehalkı finansal yükümlülüklerinin varlıklarına oranındaki iyileşmenin devam ettiği belirtildi.

(10.44)

6- Hollanda'da yaşayan Türk seçmenler, 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gitmeye başladı.

(12.07)

7- Borsa İstanbul Genel Müdürü Tuncay Dinç, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın (EBRD) yüzde 10 oranında Borsa İstanbul'a ortak olduğunu bildirdi.

(12.23)

8- Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Mısır Müftüsü Şevki İbrahim Abdulkerim Allam'dan darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını onaylamamasını talep etti.

(12.37)

9- Avustralya'nın Yeni Güney Galler eyalet parlamentosuna daha önce de 1915 olaylarıyla ilgili Türkiye aleyhine tasarı getiren Hristiyan Demokrat Partisi lideri aşırı sağcı papaz Fred Nile, yine benzer bir tasarı getirmek istedi ancak Avustralya'daki Türklerin lobi faaliyetleri sonucunda geri adım attı.

(12.31)

10 - Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğusundaki ayrılıkçıların ordu birliklerine saldırı başlatmaları halinde savaş durumu ilan edeceğini bildirdi.

(00.29)

11- FIFA Başkanı Sepp Blatter, gözaltına alınan FIFA yetkililerinin suçlu bulunması halinde olayın kurumun tamamına mal edilemeyeceğini söyledi.

(12.50)

12- Fenerbahçe Kulübü'nün olağan genel kurulu yarın başlayacak. Aziz Yıldırım'ın başkanlığa yeniden talip olduğu genel kurulda, eski yönetici Hulusi Belgü de aday olduğunu açıkladı. Mevcut yönetim kurulunun faaliyetlerinin değerlendirileceği kongrede, 31 Mayıs Pazar günü başkanlık, yönetim kurulu ve diğer kurulların seçimi yapılacak.

(11.42)

13- ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, FIFA'da devam eden rüşvet operasyonunun ABD ile Rusya arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi.

(04.24)

14- ABD'nin başkenti Washington'daki toplu taşıma dairesi, bu ay başında Teksas'ta Hz. Muhammed konulu provokatif karikatür yarışması düzenleyerek kanlı saldırıya neden olan Amerikan Özgürlüğü Savunma Girişimi'nin (AFDI) aynı yarışmaya ilişkin metro ve otobüs duraklarına reklam verme isteğini reddetti.

(4.59)

15- Kanada'nın Alberta eyaletine bağlı Calgary kentinde bir inşaat kazısında 60 milyon yıllık fosiller bulundu.

(05.35)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş