DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

28.05.2015 16:08:09
Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan:

-"Asgari ücreti ihaleye çıkarmışlar. Sizin biz geçmişinizi, cemaziyelevvelinizi biliyoruz. Siz memuru, işçiyi sömürdünüz. Hastane kapılarında bizi inim inim inlettiniz. Benim işçi kardeşim, memur kardeşim eczaneden ilacını alamıyordu. İstediği hastaneye gidemiyordu. Milletini sevmek budur. İnsanını sevmek budur. Milliyetçilik budur. Öyle lafla milliyetçilik olmaz."

- "(Yüzde 52'yle seçilmiş cumhurbaşkanına idam) başlığını attılar, üzerine de benim resmimi koydular. Bir de kurnazlık yapıyorlar. 'Biz böyle bir şey yapmadık'. Dürüst olun dürüst. Adam gibi adam olun. O dolarlarınız, o paralarınız, o sermayeleriniz, o şirketleriniz, sizi hiçbir zaman, bilesiniz ki o büyük hesap gününde, o hesaptan kurtarmayacak."

(15.42-15.49) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Davutoğlu, AK Parti'nin Siirt mitinginde konuştu:

- "Geçmişte derin devlet nasıl buralarda yanlış işlerle devletle milleti düşman kıldıysa ve bu düşmanlık AK Parti tarafından tümüyle ortadan kaldırıldıysa şimdi HDP'liler, bu yanlış zihniyetle milletle kendileri arasına bir uçurum açıyorlar"

- "Pensilvanya'ya vuruyorsunuz ses Demirtaş'tan çıkıyor. Ona vuruyorsunuz CHP'den geliyor. CHP'ye vuruyorsunuz MHP'den. Bunların hepsi tek bir cephe halinde AK Parti'nin 12 yıllık istikrar, özgürlük dönemine son vermek istiyorlar"

(15.04) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

- "Koalisyon fikrine sıcak bakmıyorum. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar, CHP iktidarını zorunlu kılıyor. Bunu inanarak söylüyorum, eğer bir ülkede 17 milyon yoksul varsa hangi koalisyon bunu çözecek? Koalisyonlar Türkiye'nin sorununu çözmez"

(14.25) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Başbakan Yardımcısı Akdoğan:

- "Cumhurbaşkanı'nın işi yok, kimin nereye oturacağına mı karışacak? İzleme heyetinde kimin olup, olmayacağına mı karışacak? Bunlar Öcalan adını kullanarak, topluma yanlış bilgi vermeye alıştıkları için şimdi Erdoğan adı üzerinden yalan uydurmaya başladılar"

- "Çıkmış diyor ki 'HDP ile Öcalan'ın bir ilgisi yok, onun başkanı değil, bir şey değil.' 'Biz talimat almayız' demeye getiriyor. Peki talimat almazsanız bu heyet niye İmralı'ya gidiyor? Piknik yapmaya mı gidiyor? Yani Öcalan talimatını hiç iplemiyorsanız, sözünün bir kıymeti yoksa niye İmralı'ya gidiyorsunuz"

- "Sen, İmralı'ya karşı Brütüs olabilirsin ama kimse bizden Erdoğan'a karşı Brütüs olmamızı beklemesin. Bizi kendinizle karıştırmayın"

(15.10)

5- MHP Genel Başkanı Bahçeli, MHP'nin Giresun mitinginde konuştu:

- "Fındık para etmiyor ama bizimle edecektir. Fındık üreticisinin yüzü gülmüyor ama bizimle gülecektir"

- "Yürüyüşümüz kavga umanlara, kargaşa planlayanlara, kaos tezgahlayanlara acı bir ders olacaktır. Yürüyüşümüz haram yiyenlere, ihanet edenlere, bölünmeyi seçenlere Karadeniz gibi kabaracak ve bunların heveslerini kursaklarında bırakacaktır"

(15.06) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Yurtdışında, 7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 8 Mayıs'tan bugüne 685 bin 158 Türk seçmen sandık başına gitti

- Almanya, 413 bin 9 oy sayısıyla Avrupa'da en fazla oyun kullanıldığı ülke oldu

(10.02)

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, seçim yasaklarına aykırı yapılacak faaliyetlere izin verilmemesi, bu tür faaliyetlerin yayınlanmamasına karar verilmesi talebiyle, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuruda bulundu.

(12.31)

8- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:

- "Bırakın sandığın üstüne oturmayı sandığın yerini değiştiremezsiniz. Yani herkes her istediği yere oturamaz ki Sayın Kılıçdaroğlu dediği için. O yüzden bu konularda daha sorumlu davranmamız bir devlet adamlığına yakışır bir üslup takınmamız lazım"

- "Yaklaşık 177 bin sandık içerisinde ne sandığa oturmanızı gerektirecek ne sandığın arkasına sığınmanızı gerektirecek herhangi bir işlem inşallah olmayacaktır. Elektrikle alakalı herhangi bir sıkıntı inşallah yaşanmayacaktır"

- "Ayrıca baktırdım sandıklar eski ahşap falan zannediliyor, şeffaf ve plastik. Normalde 70 kilonun daha üzerinde oturursanız kırılma tehlikesi var. O da 2 ila 5 ay arasında hapis cezası var. Ondan dolayı ben şahsen tavsiye etmiyorum"

(13.33)

9- Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, "Paralel Yapı"nın, 2008 yılında Konya merkezli Okyanus Şirketler Grubuna yönelik operasyonuyla ilgili hazırladığı tebliğnameye göre, iki yılda yaklaşık 10 bin telefon dinlemesi yapıldı

- Tebliğnamede, yasaların ve hukukun adeta keyfi ve zorlanarak, yaklaşık iki yıla yakın iletişimin dinlenilmesi ile kamunun asıl yükümlülüğü olan, suçun meydana gelmesini önleme hususunun açıkça gözardı edildiği belirtildi

(13.37)

10- Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiği terör saldırısına ilişkin sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili 'terör örgütü propagandası' yapmak suçundan başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında gazeteciler Mirgün Cabas, Banu Güven, Emre Uslu, Asım Yıldırım, Ceyda Karan ile Koray Çalışkan ve Önder Aytaç'ın da bulunduğu 10 kişi ifadeye çağrıldı.

(15.24)

11- Eskişehir'in İnönü ilçesinde faaliyet gösteren Ford Otosan firmasının, ücretlerinin artırılması talebiyle eylem başlatan işçilere gönderdiği açıklamada, "Üretim başında olan ve işine sahip çıkmayı sürdürecek hiçbir çalışanımızın işine son verilmeyecektir. Tüm çalışanlarımızın sendikal özgürlükleri tanınmaktadır" ifadesi kullanıldı.

(11.36)

12- Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Adabank Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nün satışında ihale tarihini 28 Temmuz 2015 tarihine erteledi.

(09.03)

13- İnsan Hakları İzleme Örgütü, Güneydoğu Asya'da yaşanan göçmen krizi konusunda yapılacak toplantıda "sorunun temel kaynağı" olan Myanmar'a, Rohingyalara yönelik politikasını değiştirmesi için "baskı yapılması" gerektiğini bildirdi.

(10.22)

14- ABD yönetimi, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya (P5+1) arasındaki nükleer müzakerelerde nihai anlaşma için 30 Haziran olan hedef tarihin uzatılmasını düşünmediğini ifade etti.

(00.20)

15- 65. FIFA Kongresi, devam eden rüşvet operasyonu ve 2018 ile 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamında yürütülen soruşturmanın gölgesinde yarın başlayacak

(11.38)

16- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, FIFA'da devam eden rüşvet operasyona ilişkin, "Bu olay, ABD'nin kendi yargısını başka ülkelerde yaymaya çalışmasının bariz bir girişimidir" dedi.

(13.16)

17- Güney Afrika Cumhuriyeti'nin, 2010 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için FIFA'ya 10 milyon dolar rüşvet verdiği iddia edildi.

(15.06)

18- UEFA Avrupa Ligi finalinde Ukrayna temsilcisi Dnipro'yu 3-2 yenerek şampiyon olan İspanyol ekibi Sevilla, kupayı 4. kez kazanan ilk takım oldu.

- Sevilla'ya kupasını, UEFA Başkanı Michel Platini verdi.

(00.09/02.56) (Fotoğraflı)

18- KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, müzakere süreci kapsamında ara bölgede bir araya geldi.

(09.58)

19- KPSS'de usulsüzlük iddialarına yönelik Adıyaman merkezli 3 ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 12 kişiden 10'u adliyeye sevk edildi.

(12.02)

20- Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Erkam Tufan Aytav, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'Paralel Yapı' iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifade verdi.

(13.19)

21- Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (YURTKUR) bağlı yurtlara yerleşmeye hak kazanan öğrenciler, kayıtlarını e-kayıt sistemiyle yapabilecek.

(12.25)

22- Belçika'nın hava trafik kontrol sistemi (Belgocontrol) elektrik arızası nedeniyle durunca, 200 sefer iptal edildi.

(00.56)

23- ABD'nin başkenti Washington'daki federal yargıç, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'ın bakanlık yaptığı döneme ait e-posta yazışmalarını gelecek ay sonundan başlayarak gruplar halinde her 30 günde bir kamuoyuna açıklaması gerektiğine hükmetti.

(04.37)

24- Irak'ta ABD öncülüğündeki koalisyon ve güvenlik güçlerinin DAEŞ'e yönelik operasyonlarında, örgüt militanı 121 kişinin hayatını kaybettiği, 28'inin yaralandığı bildirildi.

(00.21)

25- Muğla'nın Bodrum ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan 185 kaçak yakalandı.

(13.11) (Fotoğraflı-Görüntülü)

26- İngiltere'de tavuk etlerinin yüzde 73'ünde zehirlenmeye neden olan "kampilobakter" isimli bakterinin tespit edildiği açıklandı.

(13.14)

27- Türkiye Çalışmaları Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi ve ABD'deki Louisville Üniversitesinden tarih profesörü Justin McCarthy, Osmanlı'nın, isyanlar başlamadan önce herhangi bir Ermeni'yi tehcir etmediğini belirterek, "Osmanlı ordusuna Ermenilerin zarar verdiğini bilmek çok önemli. Çünkü buradaki tehcir hem isyan hem de isyan tehdidiyle yapılmıştır. Ermenileri öldürme isteğiyle yapılmamıştır" dedi.

(13.32)

28- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Gökçeada'da hazineye devredilen bir arsanın mülkiyetine ilişkin davada Türkiye'yi mahkum etti.

(13.42)

29- 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri B Grubu'nda, 12 Haziran'da Bosna Hersek ile karşılaşacak İsrail A Milli Futbol Takımı kafilesini, İsrail'den gelecek özel polis birliği koruyacak.

(13.46)

30- Anadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleşen 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu (WFER) sona erdi.13.55

31- İsrail'in Mescid-i Aksa'nın batısındaki Burak Duvarı'nın (Ağlama Duvarı) olduğu bölüme köprü inşa etmeye başladığı bildirildi.

(14.47)

32- Bulgaristan gümrük kapılarının, Türkiye'den çıkış yapacak tırların yoğunluğuna yetişememesi üzerine hafta sonu oluşmaya başlayan tır kuyruğu devam ediyor. Komşu ülke gümrüklerinde kapasite altında tır geçişi sağlanması nedeniyle Kapıkule'de 7, Hamzabeyli'de ise 12 kilometrelik tır kuyruğu bulunuyor. Hafta sonu ihracat tırlarının sayısı çoğalacağından yoğunluğun daha da artması bekleniyor.

(14.49) (Fotoğraflı-Görüntülü)

33- Uluslararası Çalışma Örgütü yetkilisi Hak:

- "Gazze nüfusunun yüzde 80'i insani yardımlara bağlı yaşıyor"

- "Filistinli gençler arasındaki işsizlik oranı erkeklerde yaklaşık yüzde 40, kadınlarda ise yüzde 63'e ulaştı"

- ILO raporundan: "İsrail'de çalışan Filistinlilerin çalışma koşulları tehlikeli ve sömürüye açık"

(15.05)

34- İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şakid'in hazırladığı yasa tasarısına göre, taş atmaktan yargılanan Filistinlilere, "zarar verme niyeti taşıma" yönünde delil aranmaksızın ağır cezalar verilebilecek.

(15.26)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehmet bektas

Ecevit obur taraftan sesleniyordur.Ben ettim siz etmeyin diyormus.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş