DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

8 Yıl Önce
2015-05-27 16:00:51
Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hipoterapi Merkezi ve TİGEM tesislerinin toplu açılışı ile Arap atı tanıtım töreninde, birçok konuda attıkları adımların bazı kesimler tarafından eleştirildiğini belirterek "Tabii tarihlerinden, kültürlerinden, medeniyetlerinden kopuk olanlar biliyorum ki işte buradaki bu tesisi de eleştireceklerdir. Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki o karşılamalar hep eleştiriye tabi oldu. Ama gelen misafirler tam aksine hep tebrikle buradan ayrıldılar" dedi.

(13.22) (Fotoğraflı/Görüntülü)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen yerli uçak tanıtım töreninde, "Bir kez daha ifade ediyorum ki biz bir karar aldık mı, karşımıza kim çıkarsa çıksın, ister Karadeniz'in dağları gibi doğal, isterse diğer tarafta bazı örgütlerin çalışmaları gibi şiddet yanlılarının engelleri olsun, hepsini aşarız ve kararımızı mutlak şekilde uygularız" diye konuştu.

- Davutoğlu, Türkiye'nin savunma sanayisinin, 5 milyar dolarlık yıllık üretimi, 1,6 milyar dolarlık ihracatı, 1 milyar dolara varan Ar-Ge çalışmalarıyla çok güçlü, dünyayla rekabet edebilecek kapasitede olduğunu belirtti.

(13.42/14.01) (Fotoğraflı/Görüntülü)

3- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatının 42. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Kuveyt'te İranlı mevkidaşı Cevad Zarif ve Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Sabah ile görüştü.

- Çavuşoğlu, konferansta yaptığı konuşmada, Arakanlı Müslümanların (Rohingyalar) Andaman Denizi'nde yaşadıkları trajedinin insanlık için önemli bir sınav olduğunu belirterek İslam dünyasının bu zorluklarla başa çıkma araç ve potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

(01.08/15.06) (Fotoğraflı)

4- Bursa'da, OYAK Renault'da ücretlerinin iyileştirilmesi talebiyle 13 gündür eylem yapan işçiler, fabrikaya girerek işbaşı yaptı.

- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da konuya ilişkin, "Bugün için sevindirici olan, her kesimin sağduyusu ile belli bir noktada bu konunun uzlaşmayla tamamlanmasıdır. Önemli olan bugün için budur" dedi.

- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, otomotiv işçilerinin eylemine ilişkin, dünya pazarında rekabet eden Türkiye'nin bu şekilde önünün kesilmeye çalışılmasını manidar bulduğunu söyledi.

(09.29/12.01/14.38) (Fotoğraflı)

5- Anayasa Mahkemesi, mali denetim için gerekli olan bilgileri istendiği şekliyle vermeyen 4 siyasi partinin sorumluları hakkında yasal işlem yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

(11.56)

6- İsviçre Adalet Bakanlığı, 6 FIFA yetkilisinin, 100 milyon doların üzerinde rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alındığını duyurdu.

(11.33)

7- Bursa'da, 20 Mayıs tarihinde makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu, dün 40 yaşında hayatını kaybeden Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız'ın cenazesi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun da katıldığı törenle toprağa verildi.

(15.51)

8- ABD, Güneydoğu Asya'da insan kaçakçılarının açık denizde terk ettiği teknelerde mahsur kalan Arakanlı Müslümanlar (Rohingyalar) ve Bangladeşli göçmenlerin yerlerinin tespiti için bölgede askeri keşif uçuşlarına başladı.

(01.31)

9- Yemen'de süren çatışmaların siyasi diyalog yoluyla sonlandırılması için perşembe günü Cenevre'de BM öncülüğünde başlayacağı duyurulan müzakerelerin ertelendiği bildirildi.

(04.11)

10- İsrail ordusu, savaş uçakları tarafından Gazze Şeridi'nde çeşitli bölgelere hava saldırısı düzenlendiğini doğruladı. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in güneyine roket atılmasına karşılık Gazze'deki terör hedeflerine hava saldırısı düzenlendi. İsrail topraklarını hedef alan herhangi bir saldırıdan Hamas sorumludur" denildi.

(08.58)

11- Hindistan'da Mayıs başından bu yana etkili olan aşırı sıcaklar nedeniyle ölenlerin sayısı bin 118'e yükseldi.

(12.04)

12- Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde Boko Haram militanlarının düzenlediği saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu 43 kişi öldü.

(00.18)

13- Dünyaca ünlü Jamaikalı sprinter Usain Bolt, Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen Golden Spike Şampiyonası'nda, 200 metre erkeklerde 20.13'lük performansıyla birinci oldu.

(11.40)

14- Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Olağanüstü Genel Kurulu'nda başkanlığa Harun Erdenay seçildi.

(15.02) (Görüntülü)

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş