AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

13.07.2015 16:01:09
Günün öne çıkan gelişmeleri saat 16.00 itibarıyla şöyle:

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

(14.28) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Çözüm Süreci'ni kimsenin elinin tersiyle itme lüksünün olamayacağını belirterek, "(Çözüm Süreci yoktur. Çözüm Süreci olmamalıdır. Çözüm Süreci bitirilmelidir) diyenler. Hatta bunu koalisyon kurmanın şartı olarak ileri sürenler, onlara sormak lazım, KCK açıklamasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?" ifadesini kullandı.

(15.19)

3- Yunanistan'daki mali kriz

- Avro Bölgesi liderlerinin yaklaşık 16 saati aşan zirvesinde Yunanistan tümüyle iflas etmemek ve avrodan çıkmamak için çok ağır tavizler vermek zorunda kaldı.

- Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan'la ilgili tarihi bir çözüme ulaştıklarını ve Avro Bölgesi'nin ülkeleri koruduğunu söyledi.

- Yunanistan konusunda Avro Bölgesi liderlerinin anlaşmaya vardığı haberinin ardından borsa yükseldi, döviz sepeti son bir ayın en düşüğüne geriledi.

(10.38/14.13/10.21)

4- Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumunca (BTK), Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) bazı verileri ve diskleri imha ettiğine dair iddiaların, tamamen hayal ürünü, asparagas ve gerçeklikle uzaktan yakından ilgisi bulunmayan iftiralardan ibaret olduğu bildirildi.

(15.43)

5- Anayasa Mahkemesi bir hükümlünün, cezaevinde yazdığı kitap taslağının, "terör örgütü propagandası yapıldığı" gerekçesiyle, basımının engellenmesini hak ihlali saydı.

(09.58)

6- Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'da faaliyet gösteren Rus askerleri, kontrol alanlarını Bakü-Supsa petrol boru hattını da içine alacak şekilde genişletirken, Gürcistan söz konusu eylemi kınadı.

(15.53)

7- Kadir Gecesi'ni Mescid-i Aksa'da idrak etmek isteyen yüzlerce Filistinli, Gazze'den Kudüs'e doğru yola çıktı.

(15.52)

8- Rusya'nın Sibirya bölgesindeki Omsk şehrinde, kışla binasının çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 23 asker öldü.

(12.22)

9- Irak'ın başkenti Bağdat'ta bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 9 kişinin öldüğü, 22 kişinin yaralandığı bildirildi.

(01.28)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet öztürk

Gerilla savaşı çok etkili olsa bile, her zaman geçerli bir yöntem değildir. Özellikle saha savaşlarında işe yaramaz. Bu açıdan bakıldığında lazkiye'de mufaliflerin kaybetmesi doğal. Fakat halep için durum farklı. Binalara saklanarak yapılan bir savaş olduğu için rejimin halepi geri alması oldukça zor. Fakat halepe giden yollar ele geçirilirse kuşatma altına alınarak açlığa mahkum edilebilirler.