DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

AA GÜNÜN BAŞLIKLARI

16.06.2015 13:00:27
Günün öne çıkan gelişmeleri saat 13.00 itibarıyla şöyle:

1- Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada şu mesajları verdi:

- "Seçimler üzerinden yapılacak manipülasyonlarla, istikrarsızlaştırmak isteyenlerin yaptığı çabaların aksine, milli irade tecelli etmiştir. Bizim dönemimizde demokrasi işletilmiş, milli irade tecellisi konusunda, AK Parti iktidarının sağladığı imkanlarla seçimler gerçekleştirilmiştir."

- "(Darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin müebbet hapis cezasına çarptırılması) Şimdi sınav vaktidir, Batı ülkeleri sınavdadır. Hiç bir zaman şiddete başvurmamış bir siyasi hareketin önemli isimlerinden birinin idama doğru yürüyüşü konusunda ne yapacaklarını göreceğiz. Türkiye'deki demokrasi ve özgürlük yanlıları sınavdadır. Acaba seslerini yükseltebilecekler mi? Ama bizim vicdanımız da sicilimiz de temizdir."

- "Türkiye'de objektif ve şeffaf bir seçime yönelirken, Türkiye'yi, Sayın Cumhurbaşkanımızı, AK Parti'yi hedef tahtasına koyup 'otoriterleşmeye, diktaya gidiyorlar' diye yayın yapan uluslararası medyanın şimdi Mısır'da olanlar karşısında nasıl tavır aldığını göreceğiz. Meselenin demokrasi mi yoksa çıkarlar mı olduğunu şimdi göreceğiz. Türkiye'de özgürlüklerden bahsedip Mısır'daki dikta rejimine selam çakanları da göreceğiz, adaletten bahsedip Suriye'deki zulme sessiz kalanları da göreceğiz. Ama millet de tarihte bir tek şeyi görmeyecek, AK Parti'nin herhangi bir güç karşısında şu veya bu gerekçeyle boyun, baş eğdiğini göstermeyeceğiz."

- "Cumhurbaşkanlığı makamını ve Cumhurbaşkanımızı hedef alan her şey bizi hedef almıştır. Halkın yüzde 52 oyuyla seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili öyle bir hava estirilmeye çalışılıyor ki, meşruiyeti tartışmaya açılmaya çalışılıyor. Meşruiyetin kaynağı millettir, lobiler veya perde gerisinde yapılan pazarlıklar değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Cumhurbaşkanlığı makamının meşruiyetini tartışma konusu yapmayız, bu makamı yıpratmaya yönelik hiç bir tavra kesinlikle taviz vermeyiz."

(12.23-12.36-12.45-12.57) (Fotoğraflı/Görüntülü)

2- Kandıra 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi Müdürü İsmet Aktürk, otomobilinde uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Aktürk' ün yaşamını yitirmesine ilişkin, "Olayla ilgili çok yönlü araştırma ve soruşturma sürüyor, hem adli hem de istihbarat anlamında" dedi.

(11.14-12.19)

3- Mısır mahkemesi, "casusluk" ve "hapishaneler baskını" olarak bilinen davalarda, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'yi müebbet hapis cezasına çarptırdı, HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin ise idamına hükmetti.

(12.15-12.25)

4- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), son 15 günde Suriye'nin Tel Abyad bölgesindeki hava bombardımanından kaçan 20 bin 997 Suriyelinin, Akçakale sınırından Türkiye'ye giriş yaptığını bildirdi.

(10.37)

5- İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2014 yılı araştırması sonuçlarına göre Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) 2014'te 37 milyar 501 milyon 812 bin 917 liralık net üretimden satışla birinci olurken, TÜPRAŞ'ı 10 milyar 539 milyon 302 bin 862 liralık net üretimden satışla Ford Otomotiv Sanayi AŞ izledi.

(10.48-12.40)

6- Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 2010 yılında yapılan KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul'da gözaltına alınan 15 kişiden 13'ünün öğretmen, 2'sinin TRT çalışanı olduğu öğrenildi.

(10.24)

7- Soma'daki maden faciası davasında, 2'si tutuklu 10 sanık avukatının müdafilikten çekilmesi nedeniyle sanıkların kendilerine yeni avukat tayin etmeleri için süre tanınarak duruşmaya 18 Ağustos'a kadar ara verildi.

(12.35)

8- Sierra Nevada Corporation, Türkiye'nin ilk bölgesel jet uçağını üretmek için Ankara merkezli yeni Türk şirketi TRJet'i kurdu

(12.50)

9- ABD'de eski Florida Valisi Jeb Bush, gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den aday adayı olduğunu duyurdu. Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarının sayısı 11'e yükseldi.

(00.43)

10- Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad bölgesinde daha önce DAEŞ bayrağının bulunduğu bölgeye PYD bayrağı dikildi.

(11.51)

11- Soma'daki maden faciası davasında, 2'si tutuklu 10 sanık avukatının müdafilikten çekilmesi nedeniyle bu sanıkların kendilerine yeni avukat tayin etmeleri için süre verilerek duruşmaya 18 Ağustos'a kadar ara verildi.

(11 .08)

12- Birleşmiş Milletler'e üye tüm ülkelerin temsil edildiği BM Genel Kurulu'nun 70. dönem başkanlığına Danimarkalı siyasetçi Mogens Lykketoft seçildi.

(00.48)

13- Terör örgütü El Kaide'nin Yemen kolunun lideri Nasır el-Vuhayşi'nin, Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) ait insansız hava aracı (İHA) tarafından düzenlenen saldırıda öldüğü bildirildi.

(10.04)

14- Endonezya'nın batısındaki Sinabung Yanardağı'nın kül ve gaz püskürtmesi nedeniyle bin 200 kişi yanardağ yakınındaki köylerden güvenli bölgelere tahliye edildi.

(12.16)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Sami banarli

Fatih Ürek de gelsin Akp ye.bir tek o kalmosti gelmeyen.o da gelsin tamam olsun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan