DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

9. Cumhurbaşkanı Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor

9. Cumhurbaşkanı Demirel son yolculuğuna uğurlanıyor

19.06.2015 11:26:37
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için TBMM'de devlet töreni düzenlendi.

Evinin bulunduğu Güniz Sokak'taki törenin ardından Demirel'in naaşı Meclis'in Dikmen Kapısından geçirilerek, TBMM Şeref Kapısı önündeki tören alanına getirildi. Naaşın getirildiği sırada, Demirel'in fotoğrafının yanı sıra madalya ve nişanları da askerler tarafından taşındı.

Burada katafalka konulan Demirel'in Türk Bayrağı'na sarılı naaşının üzerine doktoru Aylin Cesur tarafından kendisi ile özdeşleşen siyah fötr şapkası bırakıldı. Demirel'in naaşı başında, general ve amiraller tarafından ihtiram nöbeti tutuldu.

Süleyman Demirel'in öz geçmişinin okunmasının ardından aile adına kardeşi Şevket Demirel, devlet adına da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birer konuşma yaptı.

Saygı duruşundan sonra Demirel'in naaşı top arabasına alınarak, kortej eşliğinde Meclis'in Çankaya Kapısı'ndan çıkarılarak cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camisi'ne götürüldü.

Meclis Çankaya kapısından çıkana kadar korteje CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve eski Başbakanlardan Tansu Çiller de eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aileye taziyelerini sunmasının ardından, yanında Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile kortejin gidişini kenardan izledi.

Daha sonra Erdoğan ve Çiçek, TBMM Başkanlığı makamına geçerken Başbakan Davutoğlu da Meclis'ten ayrıldı. Kısa süre sonra 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Çiçek'in görüşmesine katıldı.

- Devlet Töreni'ne Katılanlar

Meclis'te düzenlenen törene, Demirel'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile yüksek yargı organlarının başkanları, Bakanlar Kurulu'nun bazı üyeleri, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, eski meclis başkanları Köksal Toptan, İsmet Sezgin ve Hikmet Çetin, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, HDP Gaziantep Milletvekili Celal Doğan, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Ahmet Özal ile çok sayıda Demirel'in birlikte siyaset yaptığı isimler de katıldı.

Aralarında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ve eski KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Ukrayna Parlamentosu Millletvekili ve Kırım-Tatar Meclis'i eski Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'in de olduğu çok sayıda yabancı ülke temsilcisi de törende hazır bulundu.

Törene katılan Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul ve Ankara Metropoliti Yusuf Çetin, gazetecilerin sorusu üzerine, Demirel'in arkadaşı olduğunu belirterek, "Allah rahmet eylesin, ruhu şad olsun" dedi.

-Törenden notlar

Demirel'in kardeşi Şevket Demirel, törene tekerlekli sandalyede doktor eşliğinde katıldı. Tören sırasında Şeref kapısı merdivenlerinde baygınlık geçiren bir kişiye sağlık ekipleri müdahale etti.

Meclis Başkanı Çiçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve 11. Cumhurbaşkanı Gül'ü kapıda karşıladı. Erdoğan, Çiçek ve Gül tören alanına birlikte girdi.

Törene ilk gelenlerden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Demirel ailesi ve kendisinden önce gelenlerle tek tek tokalaşarak yerine geçti.

Törende yan yana duran Başbakan Davutoğlu ile eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in sohbet ettiği gözlendi.

91 yaşında yaşamını yitiren ve 6 dönem Isparta milletvekilliği yapan Süleyman Demirel için Meclis'teki törene yoğun katılım oldu. Şeref kapısı merdivenleri tamamıyla doldu, Meclis binasının pencerelerinden de töreni izleyenler olduğu görüldü.

Devlet törenine halkın katılmasına izin verilmezken, gelen vatandaşlar, Meclis kapısından Kocatepe Camisi'ne yönlendirildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ASLAN

sizin için felaket olur, insanlık içi çok harika olur...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş