DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

7 Haziran'da çalışanlar için uyarılar

Üç gün sonra gerçekleşecek genel seçimlerde çalışan ve oy kullanacak seçmenler için önemli uyarılar.

7 Yıl Önce
2015-06-04 09:16:48

Milliyet yazarı Cem Kılıç, seçim günü çalışacak ve oy kullanacaklara çok önemli uyarılarda bulundu. Kılıç, işçi çalışıyor olsa da oyunu kullanabileceğini söyledi.

İşte o yazı:

Soru: Bir alışveriş merkezinde vardiyalı olarak çalışıyorum. Pazar günü oy kullanmak için işverenden izin isteyebilir miyim?

CEVAP: Seçme ve seçilme hakkı ve konuyla ilgili diğer kanunlardaki maddeler çerçevesinde oy kullanmak her Türk vatandaşının siyasi ödevidir. Bu çerçevede işverenler işçilerinin oy kullanmasını engelleyemezler.

Yüksek Seçim Kurulu'nun seçmen listeleri askıdan indikten sonra çalışmak için il değiştirmek durumunda kalan işçilere işveren, oy kullanmak için ikametlerinin bulunduğu ile gitmeleri için izin vermek zorundadır. Bu kapsamda işçiye verilen izin süresince, işverenin izinli olunan her gün için yarım ücret ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. İkametgahını Yüksek Seçim Kurulu'nun seçmen listeleri askıdan inmeden önce çalışmak için geldiği ile alan işçilere yalnızca pazar günü ve oy kullanmalarını mümkün kılacak sürelerde izin verilmesi yeterli olacaktır.

Oy Kullanmaya Giden İşçiye Yarım Ücret

Aynı şekilde vardiyalı çalışmalarda, pazar günü oy kullanma süreleri içerisinde işçilerin oy kullanmasını mümkün kılacak şekilde kendilerine izin verilmesi gerekmektedir.

Örneğin 08:00 16:00 vardiyasında çalışan işçilerin oy kullanabilmeleri için bölümler halinde işe geç gelmeleri veya işten erken çıkmaları sağlanmalıdır. Bu durumdaki işçilerin ücretlerinde de kesintiye gidilemeyecektir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

9876

lanet olsun suriyedeki katil işgalcilere lanet olsun katil esadı karadan denizden havadan desttekleyen alçaklara lanet olsun

9876

evvet siz israil işgalcisi olarak cehennem sizin gibi zebani lanet işgalci kavmi bekliyor abdyi ingilizleri tüm islam ülkelerine işgal ettirdiz alçak israil avrupanın yahudilere yaptıkları soyykırımların hesabını sormazken müslüman ülkeleri alçak işgalcilere peşkeş çektirdiz alçak yıkılası israil

Görüş Bildir Bizimle Paylaş