DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

680 hâkim ve savcı açığa alınıyor

HSYK Teftiş Kurulu, 'Paralel Yapı'nın yargı ayağında olduğunu tespit ettiği 680 hakim ve savcı için soruşturma başlattı.

6 Yıl Önce
2016-03-06 18:13:42

Sabah'tan Hayrettin Bektaş'ın haberine göre; Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde yürütülen inceleme ve soruşturma kapsamında 680 hakim ve savcı mercek altına alındı. 'Paralel Yapı'nın yargı ayağında olduğu tespit edilen isimler için ihraç söz konusu.

EN BÜYÜK SORUŞTURMA

120'si idari yargı 560'ı adli yargı olmak üzere toplam 680 hakim ve savcı için soruşturma başlatıldı. 'Terör örgütüne üye olmak ve örgütsel eylemde bulunmak' suçlarından yürütülen soruşturma kısa sürede tamamlanacak. Söz konusu hakim ve savcılar ihraç edilecek ve yargılanmaları sağlanacak. 'Paralel Yapı'nın devlet içerisindeki en büyük yapılanmalarından biri olan yargı ayağına yönelik yürütülen soruşturma genişletildi. Daha önce yasadışı dinleme ve darbe girişiminde bulunan hakim ve savcılarla ilgili kararlar alan ve çok sayıda hakim ve savcıyı meslekten ihraç eden HSYK, bu kez de örgütün yargıdaki diğer uzantıları için harekete geçti. Soruşturma ile yargıda 2 binin üzerinde mensubu olduğu iddia edilen FETÖ'nün büyük darbe alması bekleniyor.

BULAŞMADIKLARI SUÇ KALMADI

Türkiye'nin 81 ilini de kapsayan çok sayıda HSYK müfettişinin yürüttüğü soruşturma kapsamında hazırlanan raporlar Teftiş Kurulu Başkanlığı'na iletilmeye başlandı. Raporlarda, örgütsel bağlantıyı ortaya koyan HTS kayıtları, hakim ve savcıların aldıkları hukuka aykırı dinleme kararları, yargılamalardaki usulsüzlükler, haksız ve şaibeli mal varlığı gibi çok sayıda suça rastlandığı yer aldı.

ONBİNLERCE ŞİKÂYET

İdari ve adli yargıda yapılan usulsüzler ve örgütsel faaliyetlerle ilgili bugüne kadar onbinleri bulan şikayet dilekçesinin, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, HSYK kurulları, HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı gibi kurumlara iletildi. Yürütülen soruşturmanın başlangıcını da bu ihbar ve şikayet dilekçelerinin oluşturduğu ifade edildi. Şikayetlerden yola çıkan müfettişlerin ortaya koyduğu raporlar doğrultusunda HSYK 2. Dairesi önümüzdeki günlerde kararını açıklayacak.

14 İHRAÇ 80 AÇIĞA ALMA

17-25 Aralık darbe girişimi sonrası, 'FETÖ üyesi' olduğu iddia edilen başta savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl olmak üzere 14 hakim ve savcı HSYK tarafından meslekten ihraç edilmişti. HSYK Teftiş Kurulu'nun hazırladığı raporlar doğrultusunda 80 hakim ve savcı da açığa alınmıştı. Şu ana kadar görevden alınan ve meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların başta 'casusluk' olmak üzere, 'darbe girişimi, meslek etiğine aykırı hareket, yasadışı dinleme ve izleme kararı almak, terör örgütü üyeliği ve örgütsel eylemlerde bulunmak' gibi çok sayıda suça karıştığı tespit edilmişti. .

YORUMLAR (4)

hasan

MGK kararları uygulanıyor. Erdoğan'la ilgisi yok. Hukuki olsaydı daha iyi olurdu.

mehmet

tespit edilen yada edilemeyenlerin verdiği kararlar ne olacak genel af çıkmalıdır yeni bir sayfa

selim

Perincek ve ekibi her alanda iyi temizlik yapip turkiyeyi ingilterenin yuz yil once belirldigi cizgiye cekiyor.Bunu yaparken siyasal islamci denen yaoiyi kullaniyor..sevinenlere bakinca algi operasyonun amacina ulastigini ve herseyin ergenekonun istedigi seklde gittigini gosteriyor...AKP nin sonu hizla yaklasiyor cunku sira eninde sonunda makam delisi siyasal islamcilara gelecek.makam ugruna musluman kardeslerini ergenekon ekibine teslim eden tayyip cok problem yasayacak...

abdullah

Allah'ım sana hamdolsun bu paralel zalimlerin dünyada ceza aldıklarını bize gösterdin.100 lerce masum ve suçsuz insana kumpas kurdunuz bu işin bide ahiret boyutu var.bide bunların mağdur ettiği insanları adil hukuka göre yeniden yargılamaları lazım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş