SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

65 yaşından büyükler cezalarını evde mi çekecek? Af yasası çıktı mı?

65 yaşından büyükler cezalarını evde mi çekecek? Cezaevlerinde bulunan binlerce mahkum ve mahkumların ailesi af yasasının çıkmasını bekliyor. Peki af yasası çıktı mı? 90 bin kişinin düzenlemeden yararlanacağı af yasası TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Yasa TBMM'den geçerse binlerce kişi düzenlemeden yararlanacak. Peki hangi suçlar af yasasından faydalanamayacak? Af yasası 65 yaşından büyüklerin cezasını ev hapsine mi çevirecek? Kadına şiddet suçluları af yasasından faydalanabilecek mi?

65 yaşından büyükler cezalarını evde mi çekecek? Af yasası çıktı mı?
31.3.2020 17:20:05

65 yaşından büyükler cezalarını evde mi çekecek? Cezaevlerinde bulunan binlerce mahkum ve mahkumların ailesi af yasasının çıkmasını bekliyor. Peki af yasası çıktı mı?  90 bin kişinin düzenlemeden yararlanacağı af yasası TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Yasa TBMM'den geçerse binlerce kişi düzenlemeden yararlanacak. Peki hangi suçlar af yasasından faydalanamayacak? Af yasası 65 yaşından büyüklerin cezasını ev hapsine mi çevirecek? Kadına şiddet suçluları af yasasından faydalanabilecek mi?

Cezaevlerinde bulunan binlerce kişinin gözü kulağı çıkacak olan (af yasası) infaz düzenlemesinde. Yasadan 90 bin kişinin faydalanabileceği belirtildi. 

Af yasası çıktı mı?

AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan af yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özkan açıklamasında şunları söyledi: Düzenlemeyi TBMM Başkanlığı'na sevk ettik.

Af yasasından kimler hangi suçlar faydalanamayacak?

Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır. Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.

Çıkar amaçlı suç örgtü kuran ve yönetenlerle ilgili cezalar arttırldı

Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili Ceza Kanununda var olan düzenlemede çok düşük ceza öngörülmektedir. Bunun tavan ve taban oranını ikişer yıl artırıyoruz.

Denetimli serbestlik 3 yıla çıkıyor

Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir. 2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz.

65 yaşından büyükler cezalarını evde mi çekecek?

65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazını mümkün hale getiriyoruz. Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeler kapsamında yaklaşık 45 bin kişi bundan yararlanıyor.

Açık cezaevlerindeki suçlular cezalarını evde mi çekecek?

Salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konuttan cezaevine geçeceklerle bu sayı 90 bine ulaşıyor.

Af yasası ne zaman görüşülecek?

Gelecek hafta salı günü Genel Kurul'da teklifin görüşmelerine başlayacağız.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR