6 başlıkta Türkiye neden Musul'da olmalı?

Türkiye ve Irak, ayrıca kamuoyunda çokça tartışılan Türkiye'nin askeri varlığı, askerin neden Musul'da olması gerektiği 6 başlık altında toplandı...

2016-10-07 08:33:40

Türkiye'nin askerinin Irak'ta bulunmasının tartışmaları devam ederken, Türk askeri varlığının neden Irak'ta bulunması gerektiği noktasında önemli ayrıntılar yer alıyor.

YeniŞafak'ta yer alan habere göre; Irak toprakları içinde bulunan PKK'nın saldırıları dolayısıyla meşru müdafaa hakkı çerçevesinde sınır ötesi çok sayıda operasyona imza atan Türkiye, Irak'ta bulunan diğer ülkeler ABD ve İran'a göre, IŞİD'i saldırılarında en çok etkilenen ülke. Bu doğrultuda Ankara, uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanıyor.

1 TEK BİR ULUSLARARASI KOALİSYON VAR VE TÜRKİYE BUNA TARAF

IŞİD'e karşı oluşturulan tek bir uluslararası koalisyon var ve Türkiye de buna taraf ülke. ABD'li Yarbay Dorrin'in açıklamalarının aksine, koalisyon ülkelerinin Irak'ı kapsayan özel bir IŞİD'e karşı mücadele çalışması yok. Uzmanlar, “Eğer Irak'a sorulması gerekiyorsa, biz de şunu sorarız: Suriye'ye girerken Esed'e mi sordular?” diyor.

2 BMGK'NIN ÇAĞRISI ÜZERİNE TERÖRE KARŞI KOALİSYON'DAYIZ

Türkiye, BMGK'nin 2015'teki çağrısı üzerine IŞİD'e karşı uluslararası koalisyona katıldı. Söz konusu çağrı sadece Suriye değil IŞİD'e karşı Irak çevresinde yürütülecek mücadeleyi de kapsıyordu. Türkiye, koalisyona üye olduğu gibi, başta İncirlik Üssü olmak üzere topraklarını da üye ülkelerin kullanımına açtı.

3 BMGK, TÜRKİYE'Yİ 'IŞİD'DEN ETKİLENEN ÜLKE' OLARAK TANIMLIYOR

Türkiye, halen IŞİD'e karşı mücadele yürüten ülkeler arasında uluslararası kamuoyunda IŞİD saldırılarına maruz kalmış ülke' olarak meşru müdafaa kapsamında öne çıkıyor. BMGK'nın bu konudaki kararı, Türkiye'nin bölgedeki askeri varlığını uluslararası arenada haklı göstermekte yeterli bir unsur olarak görülüyor.

4 ANKARA VE LOZAN ANTLAŞMALARI MÜDAHALE HAKKI VERİYOR

Başta Lozan ve Türkiye-Irak sınırlarının çizildiği 1926 Ankara Anlaşması olmak üzere tüm uluslararası anlaşmalar, Musul ve Kerkük topraklarında 'ilhak, istiklal veya herhangi bir idare şekli hakkında kabul edilen ve edilecek olan bütün kararlar konusunda Türkiye'ye söz hakkı' tanıyor.

5 TÜRKİYE, IRAK BAŞBAKANI İBADİ'NİN MEKTUPLU DAVETİYLE ORADA

“Türkiye işgalci”, “Türk askeri Başika'da illegal bulunuyor” söylemlerinin aksine Türkiye, oraya Irak Başbakanı İbadi'nin mektuplu daveti üzerine gitti. Bu durum, o günlerde bütün dünyaya tescil edilmiş durumda. Dolayısıyla Türkiye'nin davetsiz gittiği söylemi yanlış ve Türk askerinin bölgedeki varlığı meşru.

6 'TERÖR ÖRGÜTLERİ'NE KARŞI MUTLAKA ORADA OLUNMALI

Türkiye, teröre karşı Irak'ın bütünlüğü için bölgede bulunuyor. Yine Türkiye, sınır ötesinden tehdit eden IŞİD kadar PKK'ya karşı da meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Uzmanlar, Türkiye'nin Musul operasyonunda yeralmasının, Fırat Kalkanı Harekatı'nı başlatması kadar meşru bir hak olarak görülmesi gerektiğine işaret ediyor.

YORUMLAR (0)

hak

altı başlığı falan pas geçinde neden orda olmamalı sorununun tek cevabı : 15 yıldır olduğu gibi her şeye mezepçilik gözülüğünden baktığı için iraktada suriyedede olmamalı .olacaksa kankaları suud katar ile beraber olup oralarda toki ile inşaat işlerine girmeli nede olsa adamlarda yeşil dolarlar çok.