59 IŞİD militanı öldürüldü

IŞİD'e yönelik başlatılan Enbar'ı kurtarma operasyonu çerçevesinde 59 örgüt militanının öldürüldüğü duyuruldu...

14.07.2015 01:27:15

Irak'ta IŞİD'e yönelik başlatılan Enbar'ı kurtarma operasyonu çerçevesinde 59 örgüt militanının öldürüldüğü bildirildi.

Enbar vilayetine bağlı El-Halidiye ilçesi Güvenlik Komitesi Başkanı İbrahim el-Fehdavi, yaptığı açıklamada, Haşdi Şa'bi birlikleri destekli Irak güvenlik güçlerinin, Es-Saklaviye ile Ceziretu'l Halidiye nahiyeleri aralarında bulunan El-Buşecel ve Eş-Şehiyye bölgelerinde kontrolü sağladığını belirtti.

Fehdavi, operasyonlar sırasında 30 IŞİD militanını öldürdüğünü, onlarcasının yaralandığını ve örgüte ait araçların kullanılmaz hale getirildiğini ifade etti.

El-Cezire ve El-Badiye Operasyonları Komutanı Ali İbrahim Debun, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının, Irak ordusu ile koordinasyon içinde El-Buhayyat bölgesinde IŞİD'e ait bir karargahı bombaladığı, bombardımanda 29 militanın öldüğünü belirtti.

El-Bağdadi nahiyesinde de örgüte ait 2 araca hava saldırısı düzenlendiğini ve araçtakilerin hayatını kaybettiğini ifade eden Debun, sayıya ilişkin bilgi vermedi.

Öte yandan Enbar Polis Müdürlüğü'nde Komiser Yahya el-Muhammedi, Haşdi Şa'bi birlikleri ile düzenlenen operasyonlarda Felluce'nin kuzeyinde stratejik öneme sahip Es-Secer bölgesinin de IŞİD'in elinden kurtarıldığını kaydetti.

Muhammedi, operasyonun ardından bölgedeki IŞİD mevzilerine hava saldırıları düzenlendiğini, onlarca ölü ve yaralı olduğunu kaydetti.

Irak güvenlik güçlerinin, bu sabah terör örgütü IŞİD'e yönelik Enbar'ı kurtarma operasyonuna başladığı bildirilmişti.

Koalisyon güçlerinden yeni hava saldırıları

Öte yandan ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin, IŞİD'in Suriye ve Irak'taki hedeflerine yönelik yeni hava saldırıları düzenlediği bildirildi.

Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Ortak Görev Gücü'nden yapılan açıklamada, ABD öncülüğündeki koalisyonun savaş, bombardıman ve uzaktan kontrol edilen insansız uçaklarıyla dün Suriye'de IŞİD hedeflerine 9 hava saldırısı yaptığı belirtildi.

Haseke yakınlarında düzenlenen 7 saldırıda IŞİD'in taktiksel üniteleri, zırhlı personel taşıyıcısı ve savaş mevzileri yok edilirken, Rakka ve Kobani civarındaki birer saldırıda örgütün yine taktiksel ünitesi ve araçları hedef alındı.

Ortak Görev Gücü açıklamasında ayrıca, Irak'ta da 39 hava saldırısı düzenlendiği bildirildi. Irak'taki saldırıların 29'u Ramadi etrafında gerçekleştirilirken, kent yakınlarındaki örgütün 67 depolama noktasının ve personel taşıyıcısının kullanılmaz hale getirildiği kaydedildi.

Açıklamada Irak'taki diğer hava saldırılarının Huveyce, Habaniyah, Hit, Mahmur, Sincar ve Tel Afer şehirleri civarında yapıldığı bilgisine yer verildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

pir sultaan

Sarhosa berdusa verilmez herhalde hayira karsilik beklemeden verilecek