DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

48 yıllık 'işgal' tarihi

İsrail askerlerinin önceki gün Müslümanların ilk kıblesi özelliği taşıyan Mescid-i Aksa'da bulunan Kıble Camisi'ne postallarıyla girmesi, akıllara İsrail'in 1967 yılında Filistin'in Doğu Kudüs topraklarını işgal etmesinden bu yana sürdürdüğü ihlalleri getirdi.

7 Yıl Önce
2015-09-15 12:36:51

İsrail yönetimi, Filistin'in Doğu Kudüs topraklarını işgal ettiği 1967 yılından bu yana Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini sürdürüyor.

İsrail; Mısır, Ürdün ve Suriye ile yaptığı ve on binlerce kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Altı Gün Savaşları'nın ardından 1967 yılında işgal ettiği Filistin'in Doğu Kudüs topraklarında bulunan Mescid-i Aksa'ya büyük zararlar verdi.

Aşırı Yahudilerin bölgeye girmesinden askerlerin mescidin halılarını çiğnemesine çok sayıda zarara maruz kalan Mescid-i Aksa'ya yapılan en büyük ihlaller şöyle:

 

İsrail, 1967 yılından bu yana Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini sürdürüyor.

Bin yıllık minberi yaktılar

- Mescid-i Aksa'ya 21 Ağustos 1969'da giren Avustralyalı radikal Dennis Michael Rohan, Kıble Camisi'nin mihrabını ve bin yıllık minberini yaktı.

21 Filistinli katledildi

- Filistin'in Aralık 1987'den 1993 Oslo Anlaşması'nın imzalanmasına kadar süren birinci intifadası sırasında 1990 yılında İsrail polisi gösteriye katılan 21 Filistinliyi öldürdü.

İkinci intifadanın bilançosu: 25 ölü, 700 yaralı

- Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron, 2000 yılında Mescid-i Aksa'ya girdi ve 2007 yılına kadar sürecek ikinci intifada başladı. Şaron'un ziyareti sonrasında, çıkan çatışmalarda 25 kişi öldü, 700 kadar kişi yaralandı.

Mescid-i Aksa'ya tüm yabancıların girişleri Aksa Vakfı tarafından yasaklansa da bu kararı İsrail, 2003 yılından beri tek taraflı olarak askıya aldı ve Mağaribe kapısından Yahudi yerleşimcilerle turistlerin girişine izin verdi.

Geçen yıl Aksa, Müslümanlara kapatılmıştı

Geçen yıl ekim ayı sonunda Batı Kudüs'te "aşırı sağcı" hahamın silahlı saldırı sonucu ağır yaralanmasının ardından İsrail polisi, ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa'nın tüm Müslümanlara kapatıldığını duyurdu. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa'ya girişine izin verilmedi. İsrail'in 1967 yılındaki işgalinden bu yana ilk defa 24 saat süreyle Aksa'yı kapatmasının ardından Kudüs'te tepki olarak birçok saldırı, çatışma oldu. İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'yı basarak gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldırdı. Aksa'nın içine girerek ibadethaneyi tahrip eden İsrail askerleri mescidin halılarını çiğnedi. Saldırı esnasında Kur'an-ı Kerimler yerlere atıldı, Aksa'nın kapısı ve camları hasar gördü. Halıların bir kısmı da atılan ses bombalarının çıkardığı ateşten tutuşarak yandı.

Postallarla girdiler

Son olarak önceki gün ve dün erken saatlerde Aksa'nın avlusuna giren İsrail askerleri, Kıble Camisi'ne postallarıyla girerek 5 Filistinliyi gözaltına aldı.

İsrail, içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğunu iddia ederek Aksa'yı işgal etmek istiyor. .

YORUMLAR (2)

Mehmet Taşçı

ses bombalarından alev alan halılar öyle mi !

göreceğiz

az kaldı o kadını öyle attıkları gibi o topraklardan atılacaklar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş