SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO

45 yıldır ahşaba şekil veriyor

Kayseri'de yaklaşık 45 yıldır ahşap işleyen Rasim Doğanlar, gücünün yettiği yere kadar mesleğini sürdürmek istiyor.

45 yıldır ahşaba şekil veriyor
19.11.2017 15:12:30

Kayseri'de yaşayan 56 yaşındaki ahşap ustası Rasim Doğanlar, fabrikasyon üretimlerin yaygınlaşmasına rağmen 45 yıldır ahşaba şekil veriyor.

Okuldan kaçtığı için babasının ahşap ustasının yanına 11 yaşında çırak olarak verdiği Doğanlar, aradan geçen uzun yıllara rağmen ilk günkü heyecanla sanatını yapmaya devam ediyor.

4_24


Ahşap işlemeciliğine büyük bir tutkuyla bağlanan Doğanlar, mesleğe ilk olarak getir götür işiyle başlasa da kısa sürede ustasının güvenini kazanarak kütüğe şekil veren torna makinesinin başına geçmeyi başardı.

Uzun yıllar koca kütüklere şekil veren Doğanlar, ömrünün yettiği yere kadar bu işi yapmak istiyor. İşini büyük bir keyifle yapan Doğanlar, nostaljik beşik ve sandalye gibi ürünleri yaparak müşterilerinin de yüzünü güldürüyor.

5_24

"ARTIK ÇIRAK OLAYI BİTTİ"

Doğanlar, yaptığı açıklamada, günümüzde gençlerin rahat iş istediğini ve çırak bulmakta zorlandıklarını anlatarak, "Artık çırak olayı bitti. Günümüz gençliğinde yaşam şartlarının verdiği olayla, sigorta, yüksek maaş veya değişik idealler düşünüyorlar. Çırak olayı artık yok." dedi.

Çalıştığı zaman kendini daha zinde hissettiğini aktaran Doğanlar, "Buraya geldiğim zaman ağacın kokusu ve işe kendimi vermemle kendimi daha zinde ve daha sağlıklı hissediyorum. Bir nevi şifa buluyorum. Evde ya da kahve köşesinde boş otursam belkide hastalığım nüksedecek. Burada ben tamamen şifa buluyorum. Çalışmak çok güzel bir şey diyorum." şeklinde konuştu.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR