DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

4,5G İhalesi

4,5G İhalesi

7 Yıl Önce
2015-08-26 19:57:32
Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4,5G İhalesi'ne ilişkin, "Bu ihaleyi sadece bir başlangıç olarak görüyoruz. 4,5G ve yerli 5G için çalışmalarımıza devam ederek teknolojiyi tüketen değil, üreten ülke konumuna gelmek en büyük motivasyonumuz olacak" değerlendirmesini yaptı.

Turkcell'in açıklamasına göre, şirket, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından bugün yapılan 4,5G Yetkilendirmesi İhalesi'nde 1,623 milyar avro vererek toplamda 172.4 MHz frekansın sahibi oldu.

Şirket böylece, Taşıyıcı Birleştirme tekniğini kullanarak 1 Nisan 2016 tarihi itibarıyla sunulabilecek en yüksek 4,5G hızı olan 375 Mbps'i sağlayan tek mobil operatör olacak.

Gelecek yıllarda teknolojinin gelişmesine paralel olarak sunulan 4,5G hızları 1 Gbit'lere kadar ulaşacak.

Turkcell, 2008 yılında düzenlenen 3G ihalesinde de en yüksek lisans ücretini ödeyerek A Lisansı kullanma hakkını elde etmiş ve dünyanın en güçlü 3G altyapılarından birini kurmuştu.

Bugün gerçekleştirilen ihale sonucunda da Turkcell, kullanım hakkı kazandığı frekanslar için 1,6 milyar avro ödeyerek tüm rakiplerinden daha fazla frekansı almış oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, kurum olarak 21 yıldır yeni teknolojileri dünyayla eş zamanlı olarak Türkiye'ye taşımayı ve oluşan teknolojik standartlara öncülük etmeyi görev bildiklerini ifade etti.

Bundan sonra da en yenilikçi teknolojileri, en üstün altyapıyı ve ultra mobil genişbant internet hizmetlerini ülke ve halkın hizmetine sunmaya devam edeceklerini vurgulayan Terzioğlu, şunları kaydetti:

"Turkcell olarak uzun zamandır yeni nesil mobil teknolojiler için çalışıyor ve yatırım yapıyorduk. İhaleyle kapsamında kullanım hakkını elde ettiğimiz frekanslar sayesinde de fiber performansını artık sadece fiber kablolarla ulaşabildiğimiz evlere değil, Edirne'den Kars'a tüm hanelere ve iş yerlerine götürebilecek, Türkiye'nin her yerini kablosuz fiber ağlarla donatabileceğiz. Müşterilerimiz bir kez daha Turkcell'li olma avantajını yaşayacaklar. Bu ihaleyi sadece bir başlangıç olarak görüyoruz. 4,5G ve yerli 5G için çalışmalarımıza devam ederek teknolojiyi tüketen değil üreten ülke konumuna gelmek ise en büyük motivasyonumuz olacak."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş