DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

7 Yıl Önce
2015-05-31 18:41:39
Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nin, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'ne özel çıkardığı gazeteyi, çocuklar dağıttı.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti'nce Şişli'de düzenlenen etkinlikte, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü'ne özel hazırlanan gazete, siyah beyaz filmlerde gazete satan çocukları anımsatan kıyafetler giyen 12 çocuk tarafından dağıtıldı.

Yeşilay Gazetesi'ni, "Yazıyor yazıyor, dün 13 bin kişi sigaradan öldü" diye bağırarak dağıtan çocuklar, sigaranın zararları ve pasif içiciliğin çocukları nasıl etkilediği konusunda, ebeveynleri uyardı.

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, etkinlikte yaptığı konuşmada, sigaradan her yıl 6 milyon kişinin öldüğünü söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün, dünyada en büyük sağlık sorununu sigara olarak açıkladığını anımsatan Yılmaz, sigara içmenin dünya çapında bir problem olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, "Tahminen her 3 yetişkinden biri, sigara kullanıyor. Bu durumun en can alıcı noktası ise her yıl sigaraya bağlı sebeplerden yaklaşık 6 milyon kişinin hayatını kaybetmesi" dedi.

Pasif içicilik nedeniyle yılda 600 bin kişinin hayatını kaybettiğine ve dünya genelindeki çocukların neredeyse yarısının, sigara dumanın kirlettiği havayı teneffüs etmek zorunda bırakıldığına dikkati çeken Yılmaz, "Öyle ki ev ortamında sigara içildiğinde çocuklar günde ortalama 5 sigara içmiş oluyor. Bu da dumana maruz kalan çocuklarda akciğer kanseri ve kronik bronşit hastalığının görülme sıklığını artırıyor, onların büyüme, gelişme evrelerini olumsuz etkiliyor. Uyarıyoruz, dünyada 700 milyon çocuk, kadın, gebe ve yaşlı pasif içicilikle risk altında" değerlendirmesinde bulundu.

- "Sağlıklı, güçlü ve bağımsız gençlik için Yeşilay'a destek verelim"

Bilinçlenme ve sosyal alanlarda yapılan kısıtlamalarla alınan mesafeye karşılık gençler arasında sigara tüketiminde artış yaşandığını ifade eden Yılmaz, konunun farklı boyutlarda ele alınması gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, şunları kaydetti:

"Dumansız hava kapsamında havaalanı, otobüs terminali, tren garı, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, sağlık kurum ve kuruluşu gibi insanların yoğun olduğu yerlerin giriş kapılarında, asgari 5 metre mesafede olacak şekilde sigara tüketilemeyecek. Yaptırımlar kapsamında kamuya açık çocuk parkı gibi temelde çocukların faydalandığı tüm açık alanlarda ve yürüyüş yolu, aletli egzersiz yapılan kısımlar gibi vatandaşların spor yapmaları için kurumlarca oluşturulmuş alanlarda da sigaraya yasak getiriliyor. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin gençlik için, sağlıklı ve bağımsız bir gelecek adına başta sigara olmak üzere körpecik bedenleri, zihinleri her türlü zararlı alışkanlıktan korumak için elimizi taşın altına birlikte koyalım."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

oruçagiz diyebilecegim tek sey, size merhamet yok. ektigini biçersin. Merhamet etmeyene Allah merhamet etmez. Müminlere sirf mümin olduklari için zulum edenler, Allah sizi dünyada ve ahirette rezil rüsvay etsin! Allah sizi cehennem ehli ile birlikte cehennemine atsin! iblisi komsunuz yapsin! Allah sizin kabrinizi ateslerle yilanlarla doldursun, kaderde size yazilan zulumu sayilamayacak kadar arttirsin. Amin. bu beddua tüm zalimlere, tüm müminlere karsi kötülük yapanlara, ve cani sIkIldI diye yeryüzünde bozgunculuk yapanlara! size artik tahammülümüz kalmadi. sükredin ki zayif ve güçsüzüz!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş